Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata, a pogodni uvjeti za njihov razvoj posvuda su oko nas – blizina Kopačkog rita, Drava, Dunav i njihovi pritoci, velike površine odvodnih kanala …
Brojni su uvjeti na koje bez pomoći i intervencije stručnih službi ne možemo utjecali ali ima i onih koje nepažnjom stvaramo sami i pogodujemo brojnosti populacije. Najdjelotvorniji način borbe protiv komaraca pronaći je i ukloniti mjesta na kojima se legu i razvijaju.
ukloniti nakupljenu vodu oko kuće: isprazniti ili čvrsto (hermetički) zatvoriti različite spremnike za vodu; redovito prazniti vodu (svaki 3 dan) iz starih autoguma, plitica lonaca za cvijeće i drugih otvorenih posuda svih vrsta koje mogu zadržavati vodu, ili ih ukloniti
držati oluke krovova čistima i prohodnima
održavati septičke jame, držati ih hermetički zatvorene; u septičku jamu naliti tanki sloj mineralnog, parafinskog ili bijelog ulja (ekološki prihvatljivo ulje koje se može nabaviti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni) koje će se razliti po površni i stvoriti tanki film koji onemogućava ličinkama disanje na površni vode
Ovi mali dvokrilni i dugonogi insekti prenosnici su bolesti. Na sreću u našoj regiji oni narušavaju mir i zdravlje u širem smislu – ometajući nas pri svakodnevnim aktivnostima, pri boravku u prirodi i rekreaciji.
zaštititi prozore i vrata mrežama protiv kukaca
kada je to nužno koristiti sredstava koja odbijaju komarce – repelenata i držati se uputa za njihovo korištenje
pri boravku na području gdje je populacija komaraca visoka (močvarno ili vlažno područje, vlažno šumsko područje i sl. ) nositi dugu odjeću svijetlih boja
Kad govorimo o prirodnim sredstvima za odbijanje komaraca kroz povijest se pokazalo da su neke biljke izvrsno prirodno sredstvo za odbijanje komaraca, kao što su:
ružmarin, lavanda, Tulbaghia violacea, metvulja, Kadife Ageratum, citronela, geranium i mačja metvica.
U jesen i proljeće kad planirate uređenje svojih vrtova i okućnica razmislite o sadnji neke od ovih biljaka koje će biti više od samog ukrasa u vrtu.
Komarci, krpelji, buhe, ose i drugi insekti ne podnose miris nekih vrsla biljaka pa ih izbjegavaju.
» PROČITAJ VIŠE...Ispitivanje mikrobiološke čistoće radnog okoliša i ruku nova je usluga u našoj ponudi kojom upotpunjujemo usluge HACCP sustav.
» PROČITAJ VIŠE...Ambrozija je jednogodišnja korovna, vrlo invazivna, uvezena biljka. Jedna biljka proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji i više od 30 godina te izdržati smrzavanje. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Slavoniji, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i primorsko-goranskom području. Pelud ambrozije za vjetrovitog vremena rasprostire se i do 600 kilometara.
» PROČITAJ VIŠE...