Komarci, krpelji, buhe, ose i drugi insekti ne podnose miris nekih vrsla biljaka pa ih izbjegavaju.
Protiv uboda i za zaštitu od raznih vrsta štetnika mogu pomoći eterična ulja iz biljaka bergamot (Citrus bergamia), čajevac (Matelenca altemifolia), bosiljak (Ocimum basilicum), limun (Citrus limonium), geranij (Pelargonium odorantissimum), lavanda (Lavandula officinalis) i eukaliptus (Eucalvptus globalus).
Eterična ulja tih biljaka koriste se tako da se 10 – 15 kapi pomiješa sa žličicom ulja od masline, badema ili suncokreta te se tom smjesom prije izlaska u prirodu namazu otkriveni dijelovi tijela. Osim zaštite od insekata, smjesa tijelu daje i ugodan miris.
Ako je došlo do uboda insekata, otečeno mjesto dobro je istrljati zgnječenim listom širokolisnog trpuca (bokvica) ili lišćem peršina, a ako se dogodi ubod ose ili pčele od lišća ovih biljaka potrebno je staviti oblog i držati ga na ubodu oko jedan sat.
U cilju zaštite stambenih prostorija od muha, osa i drugih insekata dobro je u cvjetne lonce posaditi nekoliko biljaka pelina ili, još bolje, rajčice koja će osim pružanja zaštite od letećih štetnika dekorativno osvježiti prostor, a i dati'plodove za prehranu.
Izvor: Agroglas 245
Žohari su pravi mali nametljivci kojih se teško riješiti kad nam se jednom usele u stanove i kuće…
Žohare u naše domove najčešće donesemo sa sobom pri selidbi prijenosom oplođene ženke kao i raznom robom iz trgovine posebice kartonskom ambalažom, knjigama, odjećom iz praonice rublja, putem ventilacijskih cijevi, kanalizacijom unutar zgrade….
BEZ VODE NEMA KOMARACA
Ispraznite vodu iz svih predmeta (burad, kante, limenke, auto-gume, čamce, kade, igračke, staklenke i sl.) i spriječite daljnje nakupljanje okretanjem naopako ili odlaganjem predmeta da se izbjegne nakupljanje kišnice.
Vodu za zalijevanje vrtova trebate redovito mijenjati – voda ne smije stajati duže od 5 dana.
Ambrozija je jednogodišnja korovna, vrlo invazivna, uvezena biljka. Jedna biljka proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji i više od 30 godina te izdržati smrzavanje. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Slavoniji, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i primorsko-goranskom području. Pelud ambrozije za vjetrovitog vremena rasprostire se i do 600 kilometara.
» PROČITAJ VIŠE...