HACCP je engleska kratica za Hazard Analysis and Critical Control Point. Možemo ga definirati kao proces analize opasnosti i kritiÄnih kontrolnih toÄaka koji obuhvaća cijeli niz preventivnih postupaka s krajnim ciljem –osiguravanje zdravstveno ispravne hrane. Baziran je na znanstvenim Äinjenicama. Najjednostavnije se može reći da je HACCP zapravo sustav samokontrole, ali i sustav kvalitete kojim osiguravamo neÅ¡kodljivost hrane.
Ovaj sustav postoji od 1959. godine kada je prvi put osmišljen za potrebe NASA-e kako bi se osigurala neškodljiva hrana za astronaute.
Kome je HACCP obvezan?
Od 1. sijeÄnja 2009. godine svi subjekti koji posluju s prehrambenim proizvodima – bilo proizvodnjom, obradom, pripremom, transportom ili prodajom istih – su zakonski obvezni provoditi HACCP sustav (propisano Zakonom o hrani, NN 81/13, 14/14, 30/15
).
U praksi, to znaÄi da se za svaki radni proces u kojem se proizvodi, obraÄ‘uje, priprema, transportira, prodaje ili poslužuje hrana definiraju potencijalno riziÄne situacije te se dalje odreÄ‘uju naÄini kontrole u smislu dobre proizvoÄ‘aÄke i higijenske prakse tako da se, u konaÄnici, primjenom pravila definiranih HACCP elaboratom osigura zdravstvena ispravnost hrane. To su kontrolne mjere.
To znaÄi da je uvoÄ‘enje HACCP sustava obveza svih koji rade s hranom, kao Å¡to su:
Ugostiteljski objekti ( hoteli, restorani, catering objekti, konobe, pizzerije, bistroi…)
SlastiÄarnice i pekarnice
Mesnice
Trgovine prehrane
Objekti druÅ¡tvene prehrane (menze, domovi, djeÄji vrtići, Å¡kole…)
Naravno, obveza je i drugih sudionika u proizvodnji i trgovini hrane – „od polja do stola“ – da se drže ovih naÄela.