Žohare treba suzbijati u svim prostorima u kojima su nađeni, mehaničkim, biološkim i kemijskim metodama.
Željeni rezultati postižu se samo integralnim metodama suzbijanja, dakle kombinacijom svih metoda suzbijanja i načina primjene insekticida.
Izbor i vrsta formulacije insekticida kao i način aplikacije ovisan je o vrsti žohara te karakteristikama prostora koji se obrađuje.
Preventivne mjere uključuju sve raspoložive
mehaničke metode – sve preventivne mjere (uklanjanje smeća, otpada, hrane, etc.) te postavljanje feromonskih lovki (mehaničko-biološka metoda), i
biološke metode – smanjenje ili regulacija temperature (U klimatiziranim prostorima nema žohara, ali su zato uređaji za klimatizaciju idealni za razvoj žohara.)
U kemijske metode spada primjena svih vrsta insekticida koji imaju dozvolu za promet i uporabu u području javnog zdravstva i komunalne higijene i to različitim postupcima primjene (prskanjem, zamagljivanjem, premazivanjem ili izlaganjem mamaca).
Izbor insekticida, način aplikacije, broj potrebnih tretmana kao i mjere opreza u provođenju insekticidnih tretmana prepušta se ovlaštenoj tvrtki s obučenim izvoditeljima DDD mjera, a sukladno preporuci proizvođača te dozvoli za promet i uporabu insekticida u području javnog zdravstva i komunalne higijene.
Izvor: Zbornik predavanja
– DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.
Stari prljavi i neuredni tavani koji kako kokošinjac pružaju utočište stotinama golubova mogu vrlo lako postati čisti, uredni, mirišljavi i spremni za korisniju prenamjenu.
» PROČITAJ VIŠE...U Pestrdovoj ponudi nalazi se Vectorfogova™ ULV oprema za zamagljivanje za aplikaciju dezificijensa, biocida, fungicida i pesticida.
Vectorfogovi uređaji za hladno zamagljivanje proizvode maglu / izmaglicu veličine kapljica od 5 do 50 mikrona.
Istraživanja pokazuju da su upravo kapljice te veličine idealne za uništavanje patogenih organizama, parazita i nametnika.
Biokemijska dezinfekcija postupak je kojim uništavamo uzročnike zaraznih bolesti u gnoju.
Izvodi se na ravnom prostoru, izoliranom od okoline i načinjenom od betona ili nabijene ilovače, širine 1,5 do 2 metra, a dužine prema količini gnoja koji treba biokemijski raskužiti.