Što su pesticidi?

Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla koji su namijenjeni zaštiti ekonomski značajnih biljaka i životinja od korova, bolesti, štetnih insekata, grinja i drugih štetnih organizama. Pod štetnošću se podrazumijeva ekonomska šteta ljudskoj poljoprivredi i industriji – smanjenje prinosa ili količine i kvaliteta proizvedene hrane.

Štetnost nije biološka, niti ekološka osobina organizama. Svako korištenje pesticida sa sobom nosi negativne posljedice na ekosustav u kome se primjenjuje i okolne ekosisteme. Smanjenje upotrebe pesticida je jedan od temelja održive poljoprivrede i ideja održivog razvoja.

Pesticide po namjeni dijelimo na:

Akaricide – sredstva za suzbijanje štetnih grinja

Algicide – sredstva za suzbijanje algi

Avicide – sredstva za suzbijanje ptica

Baktericide – sredstva za suzbijanje bakterija

Fungicide – sredstva za suzbijanje gljiva

Herbicide – sredstva za suzbijanje korova

Insekticide – sredstva za suzbijanje štetnih insekata

Limacide – sredstva za suzbijanje puževa

Nematocide – sredstva za suzbijanje štetnih nematoda

Okvašivače – sredstva za poboljšanje kvašljivosti i ljepljivosti

Rodenticide – sredstva za suzbijanje štetnih glodara

Repelente – sredstava za odbijanje divljači

Regulatore rasta – sredstva za regulaciju rasta biljaka

Kako rukovati pesticidima?

Imajući u vidu da su pesticidi sredstva čijom nepravilnom primjenom lako dolazi do štetnih posljedica po čovjeka i po njegovu okolinu potrebno je znati kako se njima pravilno rukuje.

Prije svake upotrebe potrebno je biti pravilno zaštićen, odnosno nositi zaštitno odijelo, zaštitne rukavice i zaštitne naočale.

Sredstva pripremati u za to posebno namijenjenoj prostoriji, zaštićenoj od propuha naročito kada su u pitanju praškasti preparati.

Ukoliko je potrebno miješati sredstvo, upotrebljavaju se posude koje se koriste samo za pesticide.

Nakon upotrebe svu aparaturu (prskalice i posude) treba dobro oprati.

Tekst preuzet s Wikipedie

Može li se čovjek suprotstaviti mravu?

Mravi dolaze u različitim oblicima i veličinama ali kad vam se pojave u domu zapravo vas najmanje zanima o kojem se tipu mrava radi. Mravi su problem mnogima pa se ljudi domišljavaju različitim načinima kako ih se riješiti i vratiti ih u prirodu kamo pripadaju.

» PROČITAJ VIŠE...

Žohari-nametljivci kojih se teško riješiti

Žohari su pravi mali nametljivci kojih se teško riješiti kad nam se jednom usele u stanove i kuće…
Žohare u naše domove najčešće donesemo sa sobom pri selidbi prijenosom oplođene ženke kao i raznom robom iz trgovine posebice kartonskom ambalažom, knjigama, odjećom iz praonice rublja, putem ventilacijskih cijevi, kanalizacijom unutar zgrade….

» PROČITAJ VIŠE...

Daljinska detekcija i mapiranje ambrozije

Ambrozija je jednogodišnja korovna, vrlo invazivna, uvezena biljka. Jedna biljka proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji i više od 30 godina te izdržati smrzavanje. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Slavoniji, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i primorsko-goranskom području. Pelud ambrozije za vjetrovitog vremena rasprostire se i do 600 kilometara.

» PROČITAJ VIŠE...
Sva prava pridržana Pestrid d.o.o. © 2015 | web design ENTERnet