Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla koji su namijenjeni zaštiti ekonomski značajnih biljaka i životinja od korova, bolesti, štetnih insekata, grinja i drugih štetnih organizama. Pod štetnošću se podrazumijeva ekonomska šteta ljudskoj poljoprivredi i industriji – smanjenje prinosa ili količine i kvaliteta proizvedene hrane.
Štetnost nije biološka, niti ekološka osobina organizama. Svako korištenje pesticida sa sobom nosi negativne posljedice na ekosustav u kome se primjenjuje i okolne ekosisteme. Smanjenje upotrebe pesticida je jedan od temelja održive poljoprivrede i ideja održivog razvoja.
Akaricide – sredstva za suzbijanje štetnih grinja
Algicide – sredstva za suzbijanje algi
Avicide – sredstva za suzbijanje ptica
Baktericide – sredstva za suzbijanje bakterija
Fungicide – sredstva za suzbijanje gljiva
Herbicide – sredstva za suzbijanje korova
Insekticide – sredstva za suzbijanje štetnih insekata
Limacide – sredstva za suzbijanje puževa
Nematocide – sredstva za suzbijanje štetnih nematoda
Okvašivače – sredstva za poboljšanje kvašljivosti i ljepljivosti
Rodenticide – sredstva za suzbijanje štetnih glodara
Repelente – sredstava za odbijanje divljači
Regulatore rasta – sredstva za regulaciju rasta biljaka
Imajući u vidu da su pesticidi sredstva čijom nepravilnom primjenom lako dolazi do štetnih posljedica po čovjeka i po njegovu okolinu potrebno je znati kako se njima pravilno rukuje.
Prije svake upotrebe potrebno je biti pravilno zaštićen, odnosno nositi zaštitno odijelo, zaštitne rukavice i zaštitne naočale.
Sredstva pripremati u za to posebno namijenjenoj prostoriji, zaštićenoj od propuha naročito kada su u pitanju praškasti preparati.
Ukoliko je potrebno miješati sredstvo, upotrebljavaju se posude koje se koriste samo za pesticide.
Nakon upotrebe svu aparaturu (prskalice i posude) treba dobro oprati.
Tekst preuzet s Wikipedie
Biokemijska dezinfekcija postupak je kojim uništavamo uzročnike zaraznih bolesti u gnoju.
Izvodi se na ravnom prostoru, izoliranom od okoline i načinjenom od betona ili nabijene ilovače, širine 1,5 do 2 metra, a dužine prema količini gnoja koji treba biokemijski raskužiti.
Predstavljamo vam VectroFog™ BY100 Mini uređaji idealan za zamagljivanje. Ovaj lagani, prenosivi uređaj neovisan o napajanju električnom energijom dizajniran je s namjenom korištenja u vrtovima, parkovima, silosima, staklenicima i na terasama.
Rukovanje uređajem je jednostavno a energiju pokretanja daje mu propan ili butan plin.
Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata, a pogodni uvjeti za njihov razvoj posvuda su oko nas – blizina Kopačkog rita, Drava, Dunav i njihovi pritoci, velike površine odvodnih kanala …
Brojni su uvjeti na koje bez pomoći i intervencije stručnih službi ne možemo utjecali ali ima i onih koje nepažnjom stvaramo sami i pogodujemo brojnosti populacije.