Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla koji su namijenjeni zaštiti ekonomski značajnih biljaka i životinja od korova, bolesti, štetnih insekata, grinja i drugih štetnih organizama. Pod štetnošću se podrazumijeva ekonomska šteta ljudskoj poljoprivredi i industriji – smanjenje prinosa ili količine i kvaliteta proizvedene hrane.
Štetnost nije biološka, niti ekološka osobina organizama. Svako korištenje pesticida sa sobom nosi negativne posljedice na ekosustav u kome se primjenjuje i okolne ekosisteme. Smanjenje upotrebe pesticida je jedan od temelja održive poljoprivrede i ideja održivog razvoja.
Akaricide – sredstva za suzbijanje štetnih grinja
Algicide – sredstva za suzbijanje algi
Avicide – sredstva za suzbijanje ptica
Baktericide – sredstva za suzbijanje bakterija
Fungicide – sredstva za suzbijanje gljiva
Herbicide – sredstva za suzbijanje korova
Insekticide – sredstva za suzbijanje štetnih insekata
Limacide – sredstva za suzbijanje puževa
Nematocide – sredstva za suzbijanje štetnih nematoda
Okvašivače – sredstva za poboljšanje kvašljivosti i ljepljivosti
Rodenticide – sredstva za suzbijanje štetnih glodara
Repelente – sredstava za odbijanje divljači
Regulatore rasta – sredstva za regulaciju rasta biljaka
Imajući u vidu da su pesticidi sredstva čijom nepravilnom primjenom lako dolazi do štetnih posljedica po čovjeka i po njegovu okolinu potrebno je znati kako se njima pravilno rukuje.
Prije svake upotrebe potrebno je biti pravilno zaštićen, odnosno nositi zaštitno odijelo, zaštitne rukavice i zaštitne naočale.
Sredstva pripremati u za to posebno namijenjenoj prostoriji, zaštićenoj od propuha naročito kada su u pitanju praškasti preparati.
Ukoliko je potrebno miješati sredstvo, upotrebljavaju se posude koje se koriste samo za pesticide.
Nakon upotrebe svu aparaturu (prskalice i posude) treba dobro oprati.
Tekst preuzet s Wikipedie
Stari prljavi i neuredni tavani koji kako kokošinjac pružaju utočište stotinama golubova mogu vrlo lako postati čisti, uredni, mirišljavi i spremni za korisniju prenamjenu.
» PROČITAJ VIŠE...Tvrtka Pestrid d.o.o, Grad Osijek i Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva (putem edukativnih plakata Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?) te ukazuju na uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca.
» PROČITAJ VIŠE...Bez kemikalija, bez goriva i električne struje za napajanje UV T100 solarna zamka za kukce izuzetno je učinkovita protiv komaraca, muha, moljaca i voćnih mušica.
Vectortrap T100 solarnu zamku pogoni 18V solarni panel. Zamka se puni tijekom dana te se prebacuje na automatski rad noću.
Montirana UV lampa privlači kukce lovci a potom ih snažnim ventilator usisava u zamku.