Glodavci – specifičnosti preventivnih i korektivnih mjera

Preventivne mjere

podrazumijevaju tehničke i higijenske mjere kojima se stvaraju nepovoljni uvjeti za opstanak glodavaca. U praksi se ove mjere provode pod nazivom RAT-PROOF-SISTEM, a one su:

Građevinske mjere sve one mjere koje se poduzimaju s ciljem sprječavanja ulaska, zadržavanja, hranjenja i razmnožavanja glodavaca i u njih ubrajamo

primjereno zatvaranje svih ulaznih otvora dovodnih i odvodnih instalacija (prolaz dovoljan za prolaz glodavaca je 6 mm za kućnog miša te 12 mm za štakora)

pravilno izvođenje i ugradnja vrata s metalnim obrubom

ugradnja zaštitnih mreža na prozore, odzračenja i ostale otvore

ugradnja ispravnih sifona i prepreka u kanalizacijskom sustavu, itd

Uklanjanje otpadaka – kako ih glodavci ne bi mogli koristiti za hranu. Ove mjere imaju veliku ulogu u organiziranom suzbijanju, jer smanjuju mogućnost izbora hrane, a time i izložene zatrovane meke prihvatljivim i obratno.

Režim proizvodnje i skladištenja sirovina i gotovih proizvoda

po mogućnosti unos robe organizirati bez kartonske ambalaže

po mogućnosti osigurati prostor za karantenu pristigle robe te istu detaljno pregledati, barem za one proizvođače koji ne posjeduju dokumentaciju o izvršenim mjerama nadzora nad štetnicima

zahtijevati dokumentaciju dobavljača roba o mjerama nadzora nad štetnicima

uskladištene sirovine i proizvode primjereno složiti kako bi bio moguć vizualni nadzor

Korektivne mjere

podrazumijevaju sve postupke koji se poduzimaju kada je i unatoč svim poduzetim preventivnim mjerama ipak došlo do pojave štetnih glodavaca.

Prema načinu izvođenja razlikujemo: mehaničke i kemijske metode suzbijanja glodavaca

Mehaničke metode rijetko daju dobre rezultate , ali imaju prednost pred ostalim metodama posebno u pojedinačnom suzbijanju – zbog činjenice da su bezopasne za ljude i okoliš. Ovdje ubrajamo klopke za hvatanje, ljepljive podloge, zvuk i zvučne naprave.

Kemijske metode podrazumijevaju uporabu rodenticida a najrašireniji u suzbijanju glodavaca jesu koagulanti. Sva kemijska sredstva koja se koriste u ovu svrhu moraju imati dozvolu za promet i uporabu u RH.

Kod izvođenja korektivnih mjera mora se:

Izraditi točan plan objekta te označiti mjesta i raspored izlaganja meka odnosno načiniti Plan korekcijskih mjera.

Meke postaviti isključivo u deratizacijske kutije !

Dekontaminacija ili uklanjanje mamaka izvodi se svaka 3 mjeseca prilikom redovite tromjesečne kontrole odnosno kada su meke uništene zbog prašine, vlage ili mehaničkih oštečenja.

Izvor: Zbornik predavanja
– DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.

Mobilni uređaj za dezinfekciju prostora i površina C100 Plus ULV (Covid-19)

C100 Plus ULV profesionalni je uređaj pogodan za korištenje u zatvorenim prostorima u kojima se svakodnevno okuplja veći broj osoba koji dezinficijens širi u obliku magle (ULV) i na jednostavan način dezinficira sve površine.

» PROČITAJ VIŠE...

Projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva – uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca

Tvrtka Pestrid d.o.o, Grad Osijek i Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva (putem edukativnih plakata Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?) te ukazuju na uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca.

» PROČITAJ VIŠE...

Pestrid – ovlašteni distributer VectorFog™ proizvoda i opreme

VectorFog™ proizvodi i distribuira jednu od najsuvremenijih oprema za hladno i toplo zamagljivanje.
Svi VectorFog™ proizvodi certificirani su brojnim standardima uključujući: CE, ISO 9001 i ISO 14001 i primjer su sveobuhvatne kontrole kvalitete proizvodnje.
Svi VectorFog™ proizvodi do sada su globalno dosegnuli veliki broj kupaca na svim kontinentima.

» PROČITAJ VIŠE...
Sva prava pridržana Pestrid d.o.o. © 2015 | web design ENTERnet