podrazumijevaju tehničke i higijenske mjere kojima se stvaraju nepovoljni uvjeti za opstanak glodavaca. U praksi se ove mjere provode pod nazivom RAT-PROOF-SISTEM, a one su:
Građevinske mjere sve one mjere koje se poduzimaju s ciljem sprječavanja ulaska, zadržavanja, hranjenja i razmnožavanja glodavaca i u njih ubrajamo
primjereno zatvaranje svih ulaznih otvora dovodnih i odvodnih instalacija (prolaz dovoljan za prolaz glodavaca je 6 mm za kućnog miša te 12 mm za štakora)
pravilno izvođenje i ugradnja vrata s metalnim obrubom
ugradnja zaštitnih mreža na prozore, odzračenja i ostale otvore
ugradnja ispravnih sifona i prepreka u kanalizacijskom sustavu, itd
Uklanjanje otpadaka – kako ih glodavci ne bi mogli koristiti za hranu. Ove mjere imaju veliku ulogu u organiziranom suzbijanju, jer smanjuju mogućnost izbora hrane, a time i izložene zatrovane meke prihvatljivim i obratno.
Režim proizvodnje i skladištenja sirovina i gotovih proizvoda
po mogućnosti unos robe organizirati bez kartonske ambalaže
po mogućnosti osigurati prostor za karantenu pristigle robe te istu detaljno pregledati, barem za one proizvođače koji ne posjeduju dokumentaciju o izvršenim mjerama nadzora nad štetnicima
zahtijevati dokumentaciju dobavljača roba o mjerama nadzora nad štetnicima
uskladištene sirovine i proizvode primjereno složiti kako bi bio moguć vizualni nadzor
podrazumijevaju sve postupke koji se poduzimaju kada je i unatoč svim poduzetim preventivnim mjerama ipak došlo do pojave štetnih glodavaca.
Prema načinu izvođenja razlikujemo: mehaničke i kemijske metode suzbijanja glodavaca
Mehaničke metode rijetko daju dobre rezultate , ali imaju prednost pred ostalim metodama posebno u pojedinačnom suzbijanju – zbog činjenice da su bezopasne za ljude i okoliš. Ovdje ubrajamo klopke za hvatanje, ljepljive podloge, zvuk i zvučne naprave.
Kemijske metode podrazumijevaju uporabu rodenticida a najrašireniji u suzbijanju glodavaca jesu koagulanti. Sva kemijska sredstva koja se koriste u ovu svrhu moraju imati dozvolu za promet i uporabu u RH.
Kod izvođenja korektivnih mjera mora se:
Izraditi točan plan objekta te označiti mjesta i raspored izlaganja meka odnosno načiniti Plan korekcijskih mjera.
Meke postaviti isključivo u deratizacijske kutije !
Dekontaminacija ili uklanjanje mamaka izvodi se svaka 3 mjeseca prilikom redovite tromjesečne kontrole odnosno kada su meke uništene zbog prašine, vlage ili mehaničkih oštečenja.
Izvor: Zbornik predavanja
– DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.
Izvor svih buha u stambenom prostoru "ležišta" su kućnih ljubimaca (pasa, mačaka pa čak i ptica) koje ih donose ih izvana, a pogotovo ljeti kad se buhe množe. Razlog tomu je što se buhe sele s domaćina na mjesto gdje ljubimci borave, ali i na sagove te tapecirani namještaj i krevete.
» PROČITAJ VIŠE...Razmišljate o kupovini uređaja za tretiranje komaraca?
Posjetite našu Facebook stranicu lajkajte i šerajte post sa odabranim uređajima te ostvarite 10% popusta na iste.