Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?

BEZ VODE NEMA KOMARACA

slika_sveIspraznite vodu iz svih predmeta (burad, kante, limenke, auto-gume, čamce, kade, igračke, staklenke i sl.) i spriječite daljnje nakupljanje okretanjem naopako ili odlaganjem predmeta da se izbjegne nakupljanje kišnice.

Vodu za zalijevanje vrtova trebate redovito mijenjati – voda ne smije stajati duže od 5 dana. Rezervoar je nužno hermetički zatvoriti ili staviti mrežu preko otvora.

Odložene automobilske gume složiti u obliku piramide ili prekriti folijom kako se kišnica u njima ne bi nakupljala. Nepravilno skladištene gume predstavljaju glavno leglo tigrastog komarca.

legla_komaracaRedovito čistiti začepljene krovne oluke, te ako imate ravan krov provjeriti da li se zadržava kišnica.

Održavati zelene površine vrtova i dvorišta (uklanjanje suvišnog grmlja i korova) kako bi spriječili zadržavanje komaraca među zelenilom.

Manja vodena staništa (fontane, ukrasna jezerca i bazene) redovito čistiti i uklanjati vegetaciju, a ona koja nisu u uporabi isprazniti. Održavati septičke jame.

Spriječiti nakupljanje stajaće vode unutar zatvorenih prostora (podrumi, drvarnice, kotlovnice i sl.).

Vaze na grobljima redovito čistiti, izmjenjivati vodu, osobito od travnja do studenog, kada se preporuča vaze napuniti vlažnim pijeskom.

Rupe u betonu ili kamenu (vanjski podovi, zidovi) u kojima se nakuplja i zadržava voda, izbetonirati ili ispuniti pijeskom.

Cilj suzbijanja komaraca i njihovih razvojnih oblika je:

sprječavanje pojave zaraznih bolesti,
smanjenje uzrokovanja kožnih problema,
podizanje standarda života i rada ljudi,
te smanjenje štetnog utjecaja na životinje.

komarci prenose

– Zika virus

– Virus zapadnog nila

– Denga virus

– Žutu groznicu

– Filarijaze

Tvrtka Pestrid d.o.o, Grad Osijek i Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva (putem edukativnih plakata Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?) te ukazuju na uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca.

Najbolje rješavanje u zaustavljanju molestirajućeg djelovanja komaraca na ljude je djelovati preventivno. Osim provedbe monitoringa komaraca i mjera suzbijanja, iznimno je važna edukacija stanovništva jer i oni mogu značajno smanjiti brojnost komaraca primjenom nekih postupaka i radnji oko kuće. Svojim odgovornim ponašanjem mještani mogu uvelike doprinijeti smanjenju brojnosti komaraca na način da svoj okoliš održavaju čistim te da redovito prazne sve posude s vodom i uklone nepotrebne predmete iz okoliša u kojima se može zadržavati voda (kante, burad, limenke, igračke, staklenke, automobilske gume i sl.).

Važno je zapamtiti da bez stajaće vode nema komaraca!

EDUKATIVNI PLAKAT MOŽETE PREUZETI OVDJE

Kako utjecati na smanjenje brojnosti komaraca?

Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata, a pogodni uvjeti za njihov razvoj posvuda su oko nas – blizina Kopačkog rita, Drava, Dunav i njihovi pritoci, velike površine odvodnih kanala …
Brojni su uvjeti na koje bez pomoći i intervencije stručnih službi ne možemo utjecali ali ima i onih koje nepažnjom stvaramo sami i pogodujemo brojnosti populacije.

» PROČITAJ VIŠE...

Žohari-nametljivci kojih se teško riješiti

Žohari su pravi mali nametljivci kojih se teško riješiti kad nam se jednom usele u stanove i kuće…
Žohare u naše domove najčešće donesemo sa sobom pri selidbi prijenosom oplođene ženke kao i raznom robom iz trgovine posebice kartonskom ambalažom, knjigama, odjećom iz praonice rublja, putem ventilacijskih cijevi, kanalizacijom unutar zgrade….

» PROČITAJ VIŠE...
Sva prava pridržana Pestrid d.o.o. © 2015 | web design ENTERnet