Pestrid d.o.o. – Bilje, HR https://www.pestrid.hr Implementacija i uvođenje HACCP sustava, uzimanje briseva pribora i ruku na mikrobiološku čistoću, usluge DDDa (fumigacije) Mon, 20 Jun 2022 19:39:52 +0000 hr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.4 19899961 Tretman larvi komaraca https://www.pestrid.hr/tretman-larvi-komaraca https://www.pestrid.hr/tretman-larvi-komaraca#respond Fri, 27 Aug 2021 18:43:12 +0000 https://www.pestrid.hr/?p=2193 ]]> https://www.pestrid.hr/tretman-larvi-komaraca/feed 0 2193 Mobilni uređaj za dezinfekciju prostora i površina C100 Plus ULV (Covid-19) https://www.pestrid.hr/mobilni-uredaj-za-dezinfekciju-prostora-i-povrsina-c100-plus-ulv-covid-19 https://www.pestrid.hr/mobilni-uredaj-za-dezinfekciju-prostora-i-povrsina-c100-plus-ulv-covid-19#respond Fri, 04 Dec 2020 18:25:03 +0000 https://www.pestrid.hr/?p=2166

C100 Plus ULV profesionalni je uređaj pogodan za korištenje u zatvorenim prostorima u kojima se svakodnevno okuplja veći broj osoba koji dezinficijens širi u obliku magle (ULV) i na jednostavan način dezinficira sve površine.

Pogodan je za upotrebu u: odgojno obrazovnim ustanovama, sportskim objektima, prostorima namijenjenim za društvena događanja, javnom prijevozu , stambenim i poslovnim zgradama, pogonima, kao i svim drugim prostorima namijenjenih za boravak ljudi.

Dezinfekcija se izvodi registriranim dezinfekcijskim sredstvom koja djeluju na viruse prema uputama proizvođača.

Za više informacija nazovite 031 750 166 ili 098 200 444

]]>
https://www.pestrid.hr/mobilni-uredaj-za-dezinfekciju-prostora-i-povrsina-c100-plus-ulv-covid-19/feed 0 2166
Ostvarite 10% popusta na odabrane VectorFog uređaje https://www.pestrid.hr/ostvarite-10-popusta-na-odabrane-vectorfog-uredaje https://www.pestrid.hr/ostvarite-10-popusta-na-odabrane-vectorfog-uredaje#respond Fri, 04 May 2018 11:22:45 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=2080 Razmišljate o kupovini uređaja za tretiranje komaraca?
Posjetite našu Facebook stranicu lajkajte i šerajte post sa odabranim uređajima te ostvarite 10% popusta na iste.


]]>
https://www.pestrid.hr/ostvarite-10-popusta-na-odabrane-vectorfog-uredaje/feed 0 2080
Black Friday – A K C I J A https://www.pestrid.hr/black-friday-a-k-c-i-j-a https://www.pestrid.hr/black-friday-a-k-c-i-j-a#respond Thu, 23 Nov 2017 10:24:21 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=2047
H200SF BY100
C100+ C150+
T22
]]>
https://www.pestrid.hr/black-friday-a-k-c-i-j-a/feed 0 2047
GOLUBOVI – čišćenje i dezinfekcija potkrovlja (tavana i tornjeva) https://www.pestrid.hr/golubovi-ciscenje-i-dezinfekcija-tavana Tue, 01 Aug 2017 20:28:24 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=2023 Stari prljavi i neuredni tavani koji kako kokošinjac pružaju utočište stotinama golubova mogu vrlo lako postati čisti, uredni, mirišljavi i spremni za korisniju prenamjenu.

Mi u PESTRID-u omogućiti ćemo Vam da se na vašem radnom mjestu, u zgradi u kojoj radite, osjećate ugodnije: bez neugodnih mirisa, prašine, perja, bez iznenadnih mrlja na odjeći od golubljeg izmeta iz zraka, bez bojazni od prenošenja zaraznih bolesti i bez straha od odlaska na tavan po neki stari registrator.

Posebno smo specijalizirani za:

  • Čišćenje i odvoz golubljih izmeta i ostataka njihova uginuća.
  • Odvoz i skrb tog otpada na specijalizirana sakupljališta.
  • Dezinfekciju prostora i površina prije početka čišćenja, za vrijeme i nakon čišćenja.
  • Uklanjanje neugodnih mirisa i uspostavljanje mikrobiološki prihvatljive okoline.
  • Laboratorijsku analizu čistoće zraka, te mikrobiološku analizu briseva površina i predmeta.
  • Dezinsekciju insekata i nametnika zaostalih od golubova.
  • Završnu sanaciju puteva kretanja otpada kroz zgradu.

Za one koji ne znaju:

Golubovi svojom pojavom mogu predstavljati ukras parkova, gradskih trgova i izvor zadovoljstva za čovjeka, međutim u određenim uvjetima oni mogu biti i gospodarski štetnici i prenosioci bolesti, čime čovjeku nanose štetu.

Gradske golubove, zbog njihove brojnosti i prljavštine koju stvaraju često nazivamo letećim štakorima.

Čovjek se može zaraziti ugrizom, ogrebotinom, kontaktom sa slinom, izmetom i mokraćom. Također u svom pernatom pokrivaču mogu nositi ektoparazite (krpelji, buhe, uši, stjenice, tekuti,…) koji mogu biti prenosioci bolesti. Golubovi mogu oboliti od brojnih bolesti ( virusnih, bakterijskih, gljivičnih, parazitarnih ).

Najčešće su:
KRIPTOKOZA (gljivična infekcija) Čovjek koji udahne mikroorganizme iz golubljeg izmeta može se zaraziti ovom bolešću koja uzrokuje upalu pluća, a ukoliko je oslabljen imunosustav razvija se Encefalitis.
PSITAKOZA (kašljanje,visoka temperatura, glavobolja) prenosi se dodirom sa ptičjim izmetom ili prašinom ptičjeg izmeta.
SALMONELOZA (povraćanje, grčevi u trbuhu, proljev). Infekcija uzrokovana vrlo otpornim bakterijama na vanjske uvjete. Golubovi izlučuju uzročnika izmetom.

Usprkos tome što u većini urbanih sredina živi veliki broj golubova rijetki imaju mogućnost vidjeti njihove ptiće. Razlog tome je njihovo porijeklo (naziv “golub” najčešće se odnosi na goluba pećinara) i potreba da svoja gnijezda grade na visokim ivicama zgrada, u rupama zgrada i tavanima.

JESTE IKADA VIDJELI GNIJEZDO GOLUBA?!

Čišćenje tavana i rastjerivanje golubova

Osim nereda i prljavštine koji čine gradnjom svojih gnijezda golubovi su i prijenosnici infektivnih bolesti koje se prenose sa životinje na čovjeka. Razvoj i širenju zoonoza kod golubova doprinosi neodgovarajuća hrana koju im ljudi bacaju.
Smatra se da su ove zoonoze izrazito opasne za bebe i djecu, trudnice, starije osobe, te za ljude kojima je imunološki sustav oslabljen zbog neke teške bolesti.

GOLUBOVE NA TAVANU IMATE?
PESTRID POZOVITE;
I ISTE ZABORAVITE!
]]>
2023
Elektronički sustav praćenja i kontrole postavljenih lovki https://www.pestrid.hr/elektronicki-sustav-pracenja-i-kontrole-postavljenih-lovki https://www.pestrid.hr/elektronicki-sustav-pracenja-i-kontrole-postavljenih-lovki#respond Fri, 21 Jul 2017 20:48:57 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=2018 Kako bi korisnicima naših usluga pružili još kvalitetniju uslugu implementirali smo elektronički sustav praćenja i kontrole postavljenih lovki POS uređajem bilo da se radi o feromonskim, ljepljivim ili rodenticidnim lovkama!

O čemu je riječ?
Na svaku postavljenu lovku unesen je bar-kod koji u kombinaciji sa POS uređajem pri monitoringu prikazuje: korisnika; lokaciju u objektu (podrum, prizemlje, kotlovnica, evakuacija i sl.) te stanje lovke u prošlom tretmanu.

Podatci o zatečenom stanju na dan pregleda unose se jednim klikom u uređaj!
Kako uređaj u memoriji sadrži podatke nultog stanja i prethodnih monitoringa obavezno je obići sve postavljene lovke što doprinosi učinkovitijem izvršavanju dezinsekcije odnosno deratizacije na ciljanim mjestima.
Podatke prikupljene na terenu korisniku šaljemo e-mail poštom, što smanjuje dodatnu papirologiju te korisniku omogućuje pregled svih tretmana od prvog postavljanja do zadnjeg monitoringa.

Ovaj sustav korisniku omogućuje da na vrijeme primijeti pojačanu infestaciju na nekom području i ukaže djelatnicima na popratne radnje.

]]>
https://www.pestrid.hr/elektronicki-sustav-pracenja-i-kontrole-postavljenih-lovki/feed 0 2018
Daljinska detekcija i mapiranje ambrozije https://www.pestrid.hr/daljinska-detekcija-i-mapiranje-ambrozije https://www.pestrid.hr/daljinska-detekcija-i-mapiranje-ambrozije#respond Thu, 09 Mar 2017 09:39:57 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1992 Ambrozija je jednogodišnja korovna, vrlo invazivna, uvezena biljka. Jedna biljka proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji i više od 30 godina te izdržati smrzavanje. U Hrvatskoj je najrasprostranjenija u Slavoniji, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i primorsko-goranskom području. Pelud ambrozije za vjetrovitog vremena rasprostire se i do 600 kilometara.

Na području Slavonije i Baranje ambrozija niče polovicom travnja.
Najčešće raste na zapuštenim poljoprivrednim i građevinskim zemljištima, na poljima kukuruza, soje, suncokreta te uz putove i željezničke pruge.

Ambrozija proizvodi velike količine peludi (8 milijuna peludnih zrnaca tijekom 5 sati), koji je ujedno i jedan od najjačih prirodnih alergena.

Daljinska detekcija i mapiranje ambrozije

Daljinska detekcija izvodi se različitim vrstama kamera, specijaliziranim filterima i drugom sofisticiranom opremom iz aviona, helikoptera i dronova, uz primjenu najnovijih znanja te specijaliziranih računalnih programa, među kojima su i programi Europske svemirske agencije – ESA, što omogućuje učinkovitiju postprodukciju i veliku preciznost u mapiranju.

Sustav daljinske detekcije ambrozije iz snimaka visoke rezolucije
načinjenih avionima, helikopterima i dronovima, nastao je na tragu istraživanja i iskustava stručnjaka u Kanadi, Francuskoj i Mađarskoj, a u jugoistočnoj Europi prvi su ga razvili i primijenili stručnjaci novosadske “Ciklonizacije”.

  • Cilj daljinske detekcije prostorne raspodjele ambrozije je unapređenje postojećeg načina mapiranja ambrozije
  • Mapiranje zaraženosti poljoprivrednih površina ambrozijom (daljinskom detekcijom možemo vidjeti zaraženost cijele površine, a ne samo njen dio pored puta)
  • Daljinska detekcija divljih odlagališta, građevinskih i neobradivih površina kao mogućih lokacija zaraženosti ambrozijom
  • Dovijanje georeferencirane snimke visoke rezolucije
  • Obilježavanje zaraženih lokacija na snimci visoke rezolucije koja prikazuje trenutačno stanje na terenu. Sve se lokacije obilježavaju u vektorskom .shp formatu
  • Planiranje monitoringa ambrozije za sljedeću godinu na temelju snimaka i obilježenih lokacija iz prethodne godine, uzimajući u obzir da se sjeme ambrozije zadržava u zemljištu preko 30 godina
  • Kontrola pokošenih površina NGB (NIR, Green, Blue) kamerom, i usporedbom snimaka prije i poslije tretmana
  • Terenski rad se provodi na temelju prethodno definiranih lokacija s dobivenih snimki

Detaljnije o metodi daljinske detekcije prostorne raspodjele ambrozije saznajte u priloženoj B R O Š U R I.

]]>
https://www.pestrid.hr/daljinska-detekcija-i-mapiranje-ambrozije/feed 0 1992
Projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva – uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca https://www.pestrid.hr/projekt-trajnog-informiranja-i-educiranja-pucanstva-uklanjanje-svih-potencijalnih-zarista-koji-pogoduju-razvoju-licinki-komaraca https://www.pestrid.hr/projekt-trajnog-informiranja-i-educiranja-pucanstva-uklanjanje-svih-potencijalnih-zarista-koji-pogoduju-razvoju-licinki-komaraca#respond Fri, 11 Mar 2016 11:09:46 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1961 Tvrtka Pestrid d.o.o, Grad Osijek i Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva (putem edukativnih plakata Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?) te ukazuju na uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca.

Najbolje rješavanje u zaustavljanju molestirajućeg djelovanja komaraca na ljude je djelovati preventivno. Osim provedbe monitoringa komaraca i mjera suzbijanja, iznimno je važna edukacija stanovništva jer i oni mogu značajno smanjiti brojnost komaraca primjenom nekih postupaka i radnji oko kuće. Svojim odgovornim ponašanjem mještani mogu uvelike doprinijeti smanjenju brojnosti komaraca na način da svoj okoliš održavaju čistim te da redovito prazne sve posude s vodom i uklone nepotrebne predmete iz okoliša u kojima se može zadržavati voda (kante, burad, limenke, igračke, staklenke, automobilske gume i sl.).

Važno je zapamtiti da bez stajaće vode nema komaraca!

EDUKATIVNI PLAKAT MOŽETE PREUZETI OVDJE

]]>
https://www.pestrid.hr/projekt-trajnog-informiranja-i-educiranja-pucanstva-uklanjanje-svih-potencijalnih-zarista-koji-pogoduju-razvoju-licinki-komaraca/feed 0 1961
Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje? https://www.pestrid.hr/sto-napraviti-kako-bi-komaraca-u-vasem-dvoristu-bilo-manje https://www.pestrid.hr/sto-napraviti-kako-bi-komaraca-u-vasem-dvoristu-bilo-manje#respond Fri, 11 Mar 2016 10:01:55 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1933 BEZ VODE NEMA KOMARACA

slika_sveIspraznite vodu iz svih predmeta (burad, kante, limenke, auto-gume, čamce, kade, igračke, staklenke i sl.) i spriječite daljnje nakupljanje okretanjem naopako ili odlaganjem predmeta da se izbjegne nakupljanje kišnice.

Vodu za zalijevanje vrtova trebate redovito mijenjati – voda ne smije stajati duže od 5 dana. Rezervoar je nužno hermetički zatvoriti ili staviti mrežu preko otvora.

Odložene automobilske gume složiti u obliku piramide ili prekriti folijom kako se kišnica u njima ne bi nakupljala. Nepravilno skladištene gume predstavljaju glavno leglo tigrastog komarca.

legla_komaracaRedovito čistiti začepljene krovne oluke, te ako imate ravan krov provjeriti da li se zadržava kišnica.

Održavati zelene površine vrtova i dvorišta (uklanjanje suvišnog grmlja i korova) kako bi spriječili zadržavanje komaraca među zelenilom.

Manja vodena staništa (fontane, ukrasna jezerca i bazene) redovito čistiti i uklanjati vegetaciju, a ona koja nisu u uporabi isprazniti. Održavati septičke jame.

Spriječiti nakupljanje stajaće vode unutar zatvorenih prostora (podrumi, drvarnice, kotlovnice i sl.).

Vaze na grobljima redovito čistiti, izmjenjivati vodu, osobito od travnja do studenog, kada se preporuča vaze napuniti vlažnim pijeskom.

Rupe u betonu ili kamenu (vanjski podovi, zidovi) u kojima se nakuplja i zadržava voda, izbetonirati ili ispuniti pijeskom.

Cilj suzbijanja komaraca i njihovih razvojnih oblika je:

sprječavanje pojave zaraznih bolesti,
smanjenje uzrokovanja kožnih problema,
podizanje standarda života i rada ljudi,
te smanjenje štetnog utjecaja na životinje.

komarci prenose

– Zika virus

– Virus zapadnog nila

– Denga virus

– Žutu groznicu

– Filarijaze

Tvrtka Pestrid d.o.o, Grad Osijek i Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode projekt trajnog informiranja i educiranja pučanstva (putem edukativnih plakata Što napraviti kako bi komaraca u Vašem dvorištu bilo manje?) te ukazuju na uklanjanje svih potencijalnih žarišta koji pogoduju razvoju ličinki komaraca.

Najbolje rješavanje u zaustavljanju molestirajućeg djelovanja komaraca na ljude je djelovati preventivno. Osim provedbe monitoringa komaraca i mjera suzbijanja, iznimno je važna edukacija stanovništva jer i oni mogu značajno smanjiti brojnost komaraca primjenom nekih postupaka i radnji oko kuće. Svojim odgovornim ponašanjem mještani mogu uvelike doprinijeti smanjenju brojnosti komaraca na način da svoj okoliš održavaju čistim te da redovito prazne sve posude s vodom i uklone nepotrebne predmete iz okoliša u kojima se može zadržavati voda (kante, burad, limenke, igračke, staklenke, automobilske gume i sl.).

Važno je zapamtiti da bez stajaće vode nema komaraca!

EDUKATIVNI PLAKAT MOŽETE PREUZETI OVDJE

]]>
https://www.pestrid.hr/sto-napraviti-kako-bi-komaraca-u-vasem-dvoristu-bilo-manje/feed 0 1933
Provjera znanja kandidata za radno mjesto https://www.pestrid.hr/provjera-znanja-kandidata-za-radno-mjesto https://www.pestrid.hr/provjera-znanja-kandidata-za-radno-mjesto#respond Fri, 12 Feb 2016 11:15:28 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1920 Popis literature iz koje će se izvršiti provjera znanja kandidata za radno mjesto
RADNIK/RADNICA NA DDD POSLOVIMA:

1. Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (»Narodne novine« br.79/07., 113/08.,43/09.)

2. Program mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Republiku Hrvatsku (Narodne novine br. 128/11)

3. Pravilnik o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (»Narodne novine« br. 35/07.,76/12)

O datumu provođenja provjere znanja i osobnom predstavljanju kandidata kod poslodavca, biti će obaviješteni samo oni kandidati koji ispunjavaju uvjete iz natječaja.

]]>
https://www.pestrid.hr/provjera-znanja-kandidata-za-radno-mjesto/feed 0 1920
Kada se vrši tretman komaraca? https://www.pestrid.hr/komarci https://www.pestrid.hr/komarci#respond Wed, 13 May 2015 14:34:59 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1885 komarci tretman pestridPrije nego insekticidi budu aplicirani u okoliš, monitoring odraslih komaraca mora zabilježiti porast populacije komaraca iznad granice tolerancije koja je propisana za svaki program kontrole posebno. Metoda mjerenja brojnosti odraslih komaraca pomoću aspiratora u vrijeme njihove najveće aktivnosti – u sumrak, prikazuje broj komaraca koji u zadanom vremenu – 15 minuta, slete na čovjeka. Rezultati mjerenja ovise o dijelu dana (svitanje, dan, sumrak) u kojem se mjeri aktivnost komaraca, trajanju eksperimenta (1 min ili više), veličini dijela tijela čovjeka izloženog komarcima, broju postaja na kojima se istraživanje provodi, broju ljudi koji sudjeluju u istraživanju, “atraktivnosti” tih ljudi prema komarcima i naravno blizini legla, tj. prisutnost odraslih komaraca.

Zbog toga je u Programima kontrole komaraca prijeko potrebno definirati razinu tolerancije na komarce koju lokalno stanovništvo može podnijeti. Taj broj treba predstavljati spoj rezultata subjektivnih procjena osjetljivosti na komarce (dobivenih anketom) i objektivnih rezultata (dobivenih mjerenjem). Navedenom je metodom potvrđena pretpostavka kako “koncentracija” komaraca u Osijeku ponekad može premašiti brojku od 1000 jedinki u 15 minuta.

Određeni prag tolerancije na ubode komaraca iznosi 15 uboda u 15 minuta. Vrijednost iznad tog broja signal su za adulticidno tretiranje, kao i procjenu ekonomske vrijednosti mjera suzbijanja komaraca.

Izvor teksta: Odijel za Bioogiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku


Na području Osječko-baranjske županije monitoring komaraca vrši Odjel za Biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na čijim stranicama možete pratiti brojnost komaraca u Osijeku mjerenih na 19 različitih postaja.

]]>
https://www.pestrid.hr/komarci/feed 0 1885
UV muholovke VectorTrap T21 i T22 https://www.pestrid.hr/uv-muholovke-idealne-za-objekte-s-haccp-sustavom https://www.pestrid.hr/uv-muholovke-idealne-za-objekte-s-haccp-sustavom#respond Sat, 09 May 2015 09:39:59 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1874 Iz asortimana Vectorfogovih proizvoda vlasnicima objektima koji imaju implementiran ili planiraju uvođenje HACCP sustava možemo ponuditi UV lampe za insekte VectorTrap T21 i T22 koje udovoljavaju FDA zahtjevima.

Ovo su danas jedne od najmoćnijih ljepljivih lovki na tržištu koje vas rješavaju problema sa svim vrstama letećih insekata u samo nekoliko sekundi. Ove UV lampe za leteće kukce (muhe, komarce, moljce, …) imaju snažna Phillipsova UV svjetla, prozračan poklopac i posebno projektiran aluminijski reflektori za povećanje intenziteta UV svjetla.

Način rada UV muholovki pogledajte u priloženom videu.

Detaljne specifikacije i cijenu UV lampi pogledajte ovdje:

]]>
https://www.pestrid.hr/uv-muholovke-idealne-za-objekte-s-haccp-sustavom/feed 0 1874
Ekološka solarna UV zamka za insekte https://www.pestrid.hr/uv-zamka-za-insekte-komarce-muhe https://www.pestrid.hr/uv-zamka-za-insekte-komarce-muhe#respond Fri, 08 May 2015 06:19:01 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1870 Bez kemikalija, bez goriva i električne struje za napajanje UV T100 solarna zamka za kukce izuzetno je učinkovita protiv komaraca, muha, moljaca i voćnih mušica.

Vectortrap T100 solarnu zamku pogoni 18V solarni panel. Zamka se puni tijekom dana te se prebacuje na automatski rad noću.

Montirana UV lampa privlači kukce lovci a potom ih snažnim ventilator usisava u zamku.

Solarna UV zamka T100 jednostavna je za montažu i pogodna je za primjenu na nepristupačnim terenima.
T100 idealna je za korištenje na zemljišta s usjevima, u stajama, parkovima, voćnjacima, u blizini jezera, u staklenicima, na golf terenima i ostalim zelenim površinama.

Detaljne specifikacije UV lovke T100 pogledajte ovdije →

]]>
https://www.pestrid.hr/uv-zamka-za-insekte-komarce-muhe/feed 0 1870
Tražite uređaj za tretiranje komaraca? https://www.pestrid.hr/uredaj-za-zastitu-od-komaraca https://www.pestrid.hr/uredaj-za-zastitu-od-komaraca#respond Thu, 07 May 2015 18:57:30 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1861 Predstavljamo vam VectroFog™ BY100 Mini uređaji idealan za zamagljivanje. Ovaj lagani, prenosivi uređaj neovisan o napajanju električnom energijom dizajniran je s namjenom korištenja u vrtovima, parkovima, silosima, staklenicima i na terasama.

Rukovanje uređajem je jednostavno a energiju pokretanja daje mu propan ili butan plin. Kako bi se započelo sa postupkom zamagljivanja u spremniku se prvo zagrije voda ili ulje (odabir nosača ovisi o kemikaliji) a potom se dodaje pesticid.

Više o značajkama uređaja doznajte ovdje →.

Za dodatna pojašnjenja kontaktirajte nas na naš email prodaja@pestrid.hr ili telefon +385 31 750 166.

]]>
https://www.pestrid.hr/uredaj-za-zastitu-od-komaraca/feed 0 1861
ULV oprema za zamagljivanje https://www.pestrid.hr/ulv-oprema-za-zamagljivanje https://www.pestrid.hr/ulv-oprema-za-zamagljivanje#respond Thu, 07 May 2015 13:37:16 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1854 U Pestrdovoj ponudi nalazi se Vectorfogova™ ULV oprema za zamagljivanje za aplikaciju dezificijensa, biocida, fungicida i pesticida.

Vectorfogovi uređaji za hladno zamagljivanje proizvode maglu / izmaglicu veličine kapljica od 5 do 50 mikrona.

Istraživanja pokazuju da su upravo kapljice te veličine idealne za uništavanje patogenih organizama, parazita i nametnika.

Neki od ULV proizvoda za široku primjenu (domaćinstvo i poslovni, radni prostori) su:

]]>
https://www.pestrid.hr/ulv-oprema-za-zamagljivanje/feed 0 1854
Pestrid – ovlašteni distributer VectorFog™ proizvoda i opreme https://www.pestrid.hr/pestrid-ovlasteni-distributer-vectorfog-proizvoda-i-opreme https://www.pestrid.hr/pestrid-ovlasteni-distributer-vectorfog-proizvoda-i-opreme#respond Thu, 07 May 2015 11:27:10 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1845 VectorFog™ proizvodi i distribuira jednu od najsuvremenijih oprema za hladno i toplo zamagljivanje.

Svi VectorFog™ proizvodi certificirani su brojnim standardima uključujući: CE, ISO 9001 i ISO 14001 i primjer su sveobuhvatne kontrole kvalitete proizvodnje.

Svi VectorFog™ proizvodi do sada su globalno dosegnuli veliki broj kupaca na svim kontinentima.

Osim opreme za toplo i hladno zamagljivanje VectorFog™ asortiman uključuje ručne i motorne leđne prskalice, UV lampe za zaštitu od insekata, opremu za kontrolu štetočina, zaštitnu opremu i solarne baterije za napajanje uređaja.

Proizvode u ponudi pogledajte ovdije →

]]>
https://www.pestrid.hr/pestrid-ovlasteni-distributer-vectorfog-proizvoda-i-opreme/feed 0 1845
Jamstveni uvjeti i napomene https://www.pestrid.hr/jamstvo-i-napomene https://www.pestrid.hr/jamstvo-i-napomene#respond Sun, 03 May 2015 07:43:00 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1713 Uz predoćenje ovjerenog jamstvenog lista i računa jamstvo za sve uređaje je 1 godina. U slučaju kvara uređaja u jamstvenom roku i pod jamstvenim uvijetima, u koliko se kvar ne može otkloniti, moguća je zamjena uređaja.

Svi podaci vezani uz proizvode prezentirani su u dobroj namjeri. Pestrid d.o.o. ne odgovara za eventualne pogreške nastale u opisu proizvoda, greške prilikom štampanja te promjene cijena. Slike proizvoda ilustrativne su prirode te ne moraju u potpunosti odgovarati proizvodima.

]]>
https://www.pestrid.hr/jamstvo-i-napomene/feed 0 1713
Bez vode nema komaraca!!! https://www.pestrid.hr/bez-vode-nema-komaraca https://www.pestrid.hr/bez-vode-nema-komaraca#respond Tue, 28 Apr 2015 19:07:47 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1666 larve-komarcaDolaskom toplijih dana komarci postaju veliki problem u gradovima i općinama. Komarci koji su u ožujku i travnju bezazlene ličinke, u svibnju i lipnju postaju nesnosne krvopije koje prenose zarazne bolesti.

Najučinkovitije suzbijanje komaraca usmjereno je na uklanjanje VODE STAJAĆICE u kojima se legu:

bare, lokve, kanali,potoci, poplavne livade, šikare, šume, bačve s vodom, vaze, auto-gume, odbačene, kante i kućanski aparati, podrumi stambenih zgrada, šahtovi, septičke jame, te sva druga mjesta i predmeti na kojima voda poslije kiše stoji duže od 5 dana.

Što trebamo napraviti kako bi komaraca bilo što manje:

  • uklonite ili ispraznite vodu iz svih predmeta (bačve, kante, prazne lončanice te podlošci za lončanice, auto-gume, čamci, kade, igračke, staklenke…)
  • održavajte urednim vaše vrtove i dvorišta. Pokosite travu i uklonite suvišno grmlje!
  • Vodu za zaljevanje vrtova trebate redovito mijenjati (trošiti) – ne smije stajati duže od 5 dana ili ako je nužno rezervoar hermetički zatvoriti,
  • Sve spremnike i ostale materijale (npr. plastične folije) odlažite na način da se izbjegne nakupljanje kišnice
  • Kanale ispred kuća očistiti, pokositi travu i uspostaviti protočnost u njima. Ne smije doći do zadržavanja vode dulje od 5 dana.
  • redovito čistiti začepljene krovne oluke i podne kanale da ne zadržavaju vodu,
  • rupe u betonu ili kamenu (vanjski podovi, zidovi) u kojima se nakuplja i zadržava voda, ispuniti pijeskom ili betonirati,
  • zatrpati jame, bare i slične površine kako se ne bi zadržavala kišnica ili drugi izvori vode,
  • uskladištena plovila (barke) držati preokrenuta ili prekrivena,
  • odložene automobilske gume složiti u obliku piramide i prekriti ih folijom ili ih napuniti pijeskom,


Preuzmite letak

]]>
https://www.pestrid.hr/bez-vode-nema-komaraca/feed 0 1666
Sadržaj koji ste tražili nije pronađen! https://www.pestrid.hr/sadrzaj-koji-ste-trazili-nije-pronaden https://www.pestrid.hr/sadrzaj-koji-ste-trazili-nije-pronaden#respond Mon, 27 Apr 2015 06:21:28 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1658 https://www.pestrid.hr/sadrzaj-koji-ste-trazili-nije-pronaden/feed 0 1658 Djelatnosti i usluge https://www.pestrid.hr/djelatnosti-i-usluge https://www.pestrid.hr/djelatnosti-i-usluge#respond Tue, 21 Apr 2015 09:47:40 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1148 Pestrid d.o.o. obavlja poslove dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije te pruža usluge fumigacije, implementacije i održavanje HACCP sustava kao i uzimanje briseva ruku i pribora na mikrobiološku analizu:

  1. u zdravstvenim, kulturnim i obrazovnim ustanovama
  2. u proizvodnim i skladišnim gospodarskim i poljoprivrednim prostorima
  3. u javnim prostorima i kućanstvima
  4. na otvorenim javnim i privatnim površinama
  5. implementacija i održavanje haccp sustava
pestrid-naljepnica
]]>
https://www.pestrid.hr/djelatnosti-i-usluge/feed 0 1148
O nama https://www.pestrid.hr/o-nama https://www.pestrid.hr/o-nama#respond Tue, 20 Aug 2013 12:11:49 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=916 Tvrtka “Pestrid” d.o.o. osnovana je 1990. godine sa sjedištem u Baranjskom mjestu Bilju.

Uspješno djelujemo do početka Domovinskog rata nakon čega zbog ratnih djelovanja, onemogućenog pristupa i devastacije objekata tijekom 92′ godine dolazi do kratkotrajne stanke u obavljanju djelatnosti.

Uprkos svemu – dugih osam godina boravili smo i djelovali s privremene adrese – Pestrid preživljava dane progonstva i vraća se u Bilje na novu adresu, u veći prostor i s više zaposlenih djelatnika.

Osnivač i direktor, g-din. Ašhraf Salha se poslovima DDDa bavi od 1974 godine, te iskustvom i znanjem uvelike doprinosi kvaliteti obavljanja, nastojeći izborom stručnih kadrova, praćenjem svjetskih standarda te modernizacijom tehnologije posla ići u korak s europskim, ali i svjetskim kriterijima ove vrlo specifične i delikatne djelatnosti.

Danas

Mi slijedimo svjetske standarde i nova dostignuća.

Naši ljudi permanentno se stručno usavršavaju i nadopunjuju svoje znanje, tako da za nas nema nepoznanica čemu su dokaz brojne reference: gradova i općina; različitih tvrtki i organizacija; poljoprivrednih kombinata; zdravstvenih ustanova i individualnih domaćinstava diljem Slavonije i Baranje ali i diljem Republike Hrvatske.

Naša kadrovska struktura, tehnička opremljenost i raznovrsnost ekoloških preparata u borbi protiv štetočinja omogućuje nam nesmetano djelovanje u svim uvjetima i na svim udaljenostima.

]]>
https://www.pestrid.hr/o-nama/feed 0 916
Dezinfekcija https://www.pestrid.hr/dezinfekcija https://www.pestrid.hr/dezinfekcija#respond Tue, 20 Aug 2013 09:47:04 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=853 Dezinfekciju provodimo primjenom suvremenih dezinficijensa u svrhu suzbijanja i sprječavanja infekcija s radnih površina, predmeta ili u prostoru.

Uspješnost dezinfekcije postižemo: mehaničkim metodama (čišćenje, pranje) i primjenom najefikasnijih dezinficijensa (prskanjem, orošavanjem, zamagljivanjem, potapanjem, brisanjem).

Dezinficijense apliciramo: prskanjem, orošavanjem ili zamagljivanjem.

Naš tim osposobljen je za stručno i učinkovito provođenje profilaktičke (preventivne) dezinfekcije u svim vrstama stambenih, gospodarskih objekata, prijevoznih sredstava, životinjskim nastambama, te svim ostalim prostorima i površinama gdje se za to ukaže potreba.

Zašto provoditi dezinfekciju

Dezinfekcija je postupak kojim uništavamo uzročnike različitih bolesti (uglavnom vegetativne oblike), viruse, riketsije, mikoplazme, pljesni, gljivice, bakterije i njihove spore, praživotinje…u prostorima i na predmetima u kojima obitavaju i s kojima se služe ljudi ali i u stočnim nastambama i vozilima koja služe za prijevoz ljudi i transport životinja.

Dezinfekcija se može provesti na različite načine i različitim sredstvima. Danas ne postoji univerzalni dezificijens koji bi zadovoljio sve medicinske, veterinarske, farmaceutske potrebe i potrebe prehrambene industrije.

Dobar dezificijens treba imati što širi spektar djelovanja odnosno da uništava što više različitih vrsta klica i njihove spore te da ne ostavlja rezistentne klice; da ne oštećuje tkivo ljudi i životinja te da ne nagriza predmete i opremu; da ostaje dugo vremena djelotvoran u prisutnosti organske tvari i da nema mirisa.

U praksi razlikujemo fizikalnu i kemijsku dezinfekciju.

]]>
https://www.pestrid.hr/dezinfekcija/feed 0 853
Dezinsekcija https://www.pestrid.hr/dezinsekcija https://www.pestrid.hr/dezinsekcija#respond Tue, 20 Aug 2013 09:45:19 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=860 Dezinsekcija je skup mjera koje provodimo s ciljem smanjenja (uništavanja) štetnih vrsta insekata koji prenose uzročnike zaraznih bolesti, koji imaju toksično djelovanje, uznemirivači su ili skladišne štetočinje: žohari, mravi, muhe, buhe, ose, stršljeni, obadi, komarci, krpelji, žižci, brašnari, moljci…

Ove se mjere provode u kućanstvima, stambenim zgradama, seoskim domaćinstvima, bolnicama, domovima zdravlja, uredima, restoranima, barovima, hotelima, domovima, vrtićima, školama, pogonima, postrojenjima, pekarama, mlinovima, silosima, skladištima, farmama…

U osjetljivim prostorima, kao npr. proizvodne linije prehrambene proizvodnje, bolnički odjeli, vrtići, škole, u prostorima gdje se nalazi informatička i elektronička oprema – za uspješno suzbijanje žohara primjenjujemo neškodljiva sredstva, gelove, klopke i (ili) repelente.

]]>
https://www.pestrid.hr/dezinsekcija/feed 0 860
Deratizacija https://www.pestrid.hr/deratizacija https://www.pestrid.hr/deratizacija#respond Tue, 20 Aug 2013 09:40:32 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=867 Deratizaciju provodimo svim postupcima koji dovode do smanjenja, suzbijanja štetnih glodavaca: deratizacija gradova i općina, zgrada, pogona, bolnica, restorana, hotela, kanalizacija, vodotokova, odlagališta otpada, farmi, skladišta, mlinova …

Zbog čega provodimo mjere deratizacije

Prvenstveno zbog toga što deratizacija ima veliko higijensko i ekonomsko značenje. U prilog ovoj tvrdnji navodimo nekoliko razloga:
Štakori, miševi i drugi glodavci prenose više od 20 zaraznih i parazitarnih bolesti životinja i ljudi. Jedan štakor godišnje pojede 18 do 25 kg zrna raznih žitarica, ali najveću štetu nanose razvlačenjem i prljanjem hrane izmetom i mokraćom. Nadalje, štakori prenose buhe koje sa štakora na štakora i sa štakora na čovjeka prenose kugu.

Štakori i miševi zagađuju i vodu, hranilice, pojilice, nagrizaju električne vodove, ambalažu te potkopavaju temelje stočnih nastambi i nasipe rijeka.

Postoje tri razlićite vrste metoda suzbijanja štetnih glodavaca koje ovdje samo nabrajamo, a to su: biološka, mehanička i kemijska.

Po mjestu koje štetni glodavci odabiru za svoje obitavanje razlikujemo one koji žive u kućama i stajama (kućni miševi i crni štakor); one koji žive u blizini čovjeka ulaze u kuće i nastambe ali se u njima ne zadržavaju i ne razmnožavaju (smeđi štakor i štakor selac); te poljske glodavce.

]]>
https://www.pestrid.hr/deratizacija/feed 0 867
Fumigacija https://www.pestrid.hr/fumigacija https://www.pestrid.hr/fumigacija#respond Tue, 20 Aug 2013 09:35:11 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=873 Fumigacija je postupak suzbijanja insekata i njihovih razvojnih oblika plinovima izraženog insekticidnog djelovanja.

Fumigaciju provodimo u: zatvorenim hermetiziranim prostorima; otvorenom prostoru (pod plino-nepropusnim folijama i ceradama) i na transportnim trakama u silosima.

Fumigacija se provodi po strogim pravilima i uz posebne mjere opreza. Propusti u provođenju fumigacije mogu izazvati daleko veće štete i posljedice od klasične dezinsekcije.

Fumiganti su vrlo toksični za sva toplokrvna bića pa tako i za samog čovjeka te se u njihovoj primjeni strogo treba pridržavati posebnih pravila, provoditi preventivne mjere i koristiti specifičnu zaštitnu opremu.

Proces fumigacije i mjere zaštite dijelimo na: pripremne radove, puštanje fumiganata, vrijeme izloženosti i degazaciju i primopredaju robe ili objekata.

]]>
https://www.pestrid.hr/fumigacija/feed 0 873
Uvođenj i kontrola HACCP sustava https://www.pestrid.hr/uvodenj-i-kontrola-haccp-sustava https://www.pestrid.hr/uvodenj-i-kontrola-haccp-sustava#respond Tue, 20 Aug 2013 09:31:25 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=881 HACCP je engleska kratica za Hazard Analysis and Critical Control Point. Možemo ga definirati kao proces analize opasnosti i kritičnih kontrolnih točaka koji obuhvaća cijeli niz preventivnih postupaka s krajnim ciljem –osiguravanje zdravstveno ispravne hrane. Baziran je na znanstvenim činjenicama. Najjednostavnije se može reći da je HACCP zapravo sustav samokontrole, ali i sustav kvalitete kojim osiguravamo neškodljivost hrane.
Ovaj sustav postoji od 1959. godine kada je prvi put osmišljen za potrebe NASA-e kako bi se osigurala neškodljiva hrana za astronaute.

Kome je HACCP obvezan?

Od 1. siječnja 2009. godine svi subjekti koji posluju s prehrambenim proizvodima – bilo proizvodnjom, obradom, pripremom, transportom ili prodajom istih – su zakonski obvezni provoditi HACCP sustav (propisano Zakonom o hrani, NN 81/13, 14/14, 30/15
).

U praksi, to znači da se za svaki radni proces u kojem se proizvodi, obrađuje, priprema, transportira, prodaje ili poslužuje hrana definiraju potencijalno rizične situacije te se dalje određuju načini kontrole u smislu dobre proizvođačke i higijenske prakse tako da se, u konačnici, primjenom pravila definiranih HACCP elaboratom osigura zdravstvena ispravnost hrane. To su kontrolne mjere.

To znači da je uvođenje HACCP sustava obveza svih koji rade s hranom, kao što su:

Ugostiteljski objekti ( hoteli, restorani, catering objekti, konobe, pizzerije, bistroi…)

Slastičarnice i pekarnice

Mesnice

Trgovine prehrane

Objekti društvene prehrane (menze, domovi, dječji vrtići, škole…)

Naravno, obveza je i drugih sudionika u proizvodnji i trgovini hrane – „od polja do stola“ – da se drže ovih načela.

]]>
https://www.pestrid.hr/uvodenj-i-kontrola-haccp-sustava/feed 0 881
Usluge uzimanja briseva pribora i ruku na mikrobiološku analizu https://www.pestrid.hr/usluge-uzimanja-briseva-pribora-i-ruku-na-mikrobiolosku-analizu https://www.pestrid.hr/usluge-uzimanja-briseva-pribora-i-ruku-na-mikrobiolosku-analizu#respond Tue, 20 Aug 2013 09:30:02 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1822 Ispitivanje mikrobiološke čistoće radnog okoliša i ruku nova je usluga u našoj ponudi kojom upotpunjujemo usluge HACCP sustav.

Kontrolu mikrobiološke čistoće pribora i ruku provodimo sukladno Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 79/07; NN 113/08; NN 43/09), a u svrhu provjere djelotvornosti i učestalosti čišćenja, pranja i dezinfekcije u objektima u kojima se namirnice proizvode, poslužuju i stavljaju u promet.

Normativi mikrobiološke čistoće propisani su Pravilnikom o učestalosti kontrole i normativima mikrobiološke čistoće u objektima pod sanitarnim nadzorom (NN 137/09), a odnose se na sve površine postrojenja, opremu, uređaje, pribor, prijevozna sredstva i ruke osoba koje u poslovanju s hranom dolaze u dodir s hranom.
Normativ mikrobiološke čistoće propisuje granicu prihvatljivosti uzorka obzirom na prisutnost, vrstu i broj mikroorganizama (aerobne mezofilne i entero bakterije).

Uzorke iz radnog okružja i s ruku osoba uključenih u procese manipulacije hranom radimo metodom brisa. Mikrobiološka čistoća utvrđuje se u certificiranom laboratoriju u skladu s međunarodnom normom ISO 17025.

]]>
https://www.pestrid.hr/usluge-uzimanja-briseva-pribora-i-ruku-na-mikrobiolosku-analizu/feed 0 1822
Kontakt sjedište Bilje https://www.pestrid.hr/kontakt-sjediste https://www.pestrid.hr/kontakt-sjediste#respond Tue, 20 Aug 2013 08:16:15 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=841 Šandora Petefija – 31327 Bilje, RH

t/f: +385 31 750 166

m: +385 98 253 477

e: pestrid@os.t-com.hr

]]> https://www.pestrid.hr/kontakt-sjediste/feed 0 841 Osječki jesenjski sajam https://www.pestrid.hr/osjecki-jesenjski-sajam https://www.pestrid.hr/osjecki-jesenjski-sajam#respond Sat, 03 Aug 2013 13:59:43 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1897 Tvrtka Pestrid predstavila je svoje usluge i proizvode na Osječkom jesenskom sajmu.

Iz palete usluga izdvojili bi uslugu uvođenja i kontrole HACCP sustava u sve objekte koji se bave proizvodnjom, preradom i prodajom hrane (farme, proizvodni pogoni, mljekare, obiteljska gospodarstva, trgovine, restorani, i drugi objekti).

]]>
https://www.pestrid.hr/osjecki-jesenjski-sajam/feed 0 1897
Kontakt poslovnica Slavonski Brod https://www.pestrid.hr/kontakt-poslovnica-slavonski-brod https://www.pestrid.hr/kontakt-poslovnica-slavonski-brod#respond Sun, 20 Jan 2013 09:28:41 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=849 m: +385 99 375 0167

e: pestrid@os.t-com.hr

]]> https://www.pestrid.hr/kontakt-poslovnica-slavonski-brod/feed 0 849 2. do 4. ožujak Osječki proljetni sajam https://www.pestrid.hr/2-do-4-ozujak-osjecki-proljetni-sajam https://www.pestrid.hr/2-do-4-ozujak-osjecki-proljetni-sajam#respond Tue, 28 Feb 2012 19:59:08 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=805 „Osječki sajam“ d.o.o., na sajamskom prostoru Pampas, u Osijeku, od 02. – 04. ožujka 2012. organizirat će 19. OSJEČKI PROLJETNI SAJAM.

PREZENTACIJA , IZLAGANJE I SAVJETI…

ZAJEDNIČKI U BORBI I ZAŠTITI OD BOLESTI PRENOSIVI ŠTETOČINAMA

]]>
https://www.pestrid.hr/2-do-4-ozujak-osjecki-proljetni-sajam/feed 0 805
Trihineloza i značaj sustavne deratizacije u njenom suzbijanju https://www.pestrid.hr/trihineloza-trihinela https://www.pestrid.hr/trihineloza-trihinela#respond Sun, 12 Jun 2011 20:14:02 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=689 Trihineloza je kozmopolitska tkivna parasitoza sisavaca – čovjeka i životinja. U mnogim dijelovima svijeta trihineloza predstavlja veliki javnozdravstveni problem.

Sezonsko izbijanje sporadičnih epidemija trihineloze opisano je među seoskim pučanstvom u doba kolinja u mnogim državama Europe, Sjevernoj Americi i Aziji.

U prirodi se trihineloza održava prijenosom sa svinje na svinju, štakora na svinju, štakora na štakora te među divljim mesožderima i svežderima (silvatička trihineloza).

Za čovjeka najznačajniji put prijenosa je sa štakora na svinju te sa svinje na čovjeka.

Čovjek se zarazi jedenjem zaraženog nedovoljno termički obrađenog mesa najčešće domaćih svinja u kojem se nalaze učahurene ličinke, „one“ se pod utjecajem probavnih sokova oslobađaju iz čahure te u među epitelu tankog crijeva brzo rastu, dozrijevaju i razmnožavaju se.

Oplođena ženka T. spiralis producira oko 1000 ličinki koje limfnim putem prelaze u krvotok.

Za potpuni razvoj ličinke trihinele trebaju poprečno prugaste mišiće koji su najaktivniji tijekom života, dobro opskrbljeni kisikom i siromašnih glikogenom (dijafragma, jezik, interkostalni mišići, međurebreni mišići, mišići oka, grla, vrata i živčani mišići). Na svom putu, tijekom prodora u krvotok, sa sobom nose bakterije crijevne flore što u teškim slučajevima može imati smrtni ishod.

Klinička slika trihineloze ovisi o broju parasita i o fazi razvoja ove nematode u tijelu čovjeka.

Crijevnu fazu karakterizira mučnina, proljev, bol u trbuhu i znojenje.

Tkivni stadij karakteriziran je s četiri glavna simptoma: povišenom temperaturom; otokom lica i vjeđa; bolovima u mišićima te visokom razinom eozina u diferencijalnoj krvnoj slici. U težim slučajevima ovaj stadij može imati i smrtni ishod.

Između ostalog na trihinelozu treba posumnjati kada postoje:

  • anamnestički podaci o konzumiranju sirovog, sušenog i dimljenog mesa ili termički nedovoljno obrađenog mesa, uglavnom svinjskog mesa i njegovih prerađevina (kobasice, salame i dr.);
  • trihinoskopskom metodom dokazane su ličinke T. spiralis u sumnjivom mesu ili su ličinke nađene nakon umjetne digestije sumnjivog mesa.

Mjere i metode zaštite od trihineloze

Dvije za sada najznačajnije mjere u iskorjenjivanju ovog problema bile bi:

  • sustavna deratizacija, s ciljem smanjenja broja štakora i
  • obvezatan pregled i neškodljivo uklanjanje zaraženog mesa.

Najbolja zaštita ljudi i životinja leži u preventivi koja za cilj ima sprječavanje zaraze životinja provođenjem postupaka koji umanjuju ili potpuno neutraliziraju moguće faktore nastanka oboljenja, a obuhvaćaju:

  • Termičku obradu klaoničkih otpadaka koji predstavljaju potencijalni izvor zaraze za životinje i glodavce koji ih konzumiraju;
  • Sustavnu deratizaciju;
  • Propisno neškodljivo uklanjanje leševa;
  • Informiranje proizvođača, potrošača i lovaca o opasnostima trihineloze
]]>
https://www.pestrid.hr/trihineloza-trihinela/feed 0 689
Suzbijanje korova i nepoželjne vegetacije https://www.pestrid.hr/suzbijanje-korova-i-nepozeljne-vegetacije-eradikacija-korova https://www.pestrid.hr/suzbijanje-korova-i-nepozeljne-vegetacije-eradikacija-korova#respond Mon, 06 Jun 2011 18:11:10 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=680 Nudimo vam učinkovito suzbijanje korova i nepoželjne vegetacije kemijskim i/ili mehaničkim metodama na zemljanim i betonskim/asfaltnim/ površinama uz poslovne i infrastrukturne objekte te stambene zgrade, u cilju:

održavanja okoliša poslovnih i stambenih zgrada;

olakšanog pristupa infrastrukturnim objektima;

uništavanja štetne vegetacije koja doprinosi razvoju alergija i stvara povoljne uvjete za razvoj i razmnožavanje štetnih insekata i glodavaca;

uništenja štetne vegetacije i zakorovljenih površina građevinskog zemljišta pred početak radova;

rješavanja pitanja korova koji niću iz betonskih ukrasnih ploča i opločnica (pješačkih zona, trgova i okućnica) i asfalta te ravnih krovova stambenih i poslovnih zgrada

]]>
https://www.pestrid.hr/suzbijanje-korova-i-nepozeljne-vegetacije-eradikacija-korova/feed 0 680
Pestrix žitni mamac PRO https://www.pestrid.hr/pestrix-zitni-mamac-pro Thu, 17 Mar 2011 06:50:16 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=619 Proizvod PESTRIX ŽITNI MAMAC PRO je djelotvoran antikoagulantni rodenticid koji djeluje na mlade i odrasle štakore i miševe, pogodan za primjenu u zatvorenom prostoru, na otvorenom/na otvorenom uokolo zgrada,kanalizaciji.

Mamac djeluje već nakon prve konzumacije.Proizvod sadrži aktivnu tvar brodifakum,te gorku tvar koja sprečava ljude i kućne ljubimce da slučajno progutaju proizvod.

Mamce je potrebno postaviti u označenim zaštitnim kutijama izvan dosega
djece,ptica,ljubimaca,domaćih životinja i drugih ne-ciljnih životinja,dalje od hrane,pića i hrane za životinje,kao i od predmeta i površina s njima u kontaktu.

Mjesta postavljanja ne smiju se nalaziti u zoni poplavljivanja.Kada se kutije s mamcem postavljaju u blizini površinskih voda (rijeke,jezera,kanali,nasipi,kanali za navodnja-vanje) ili sustava za odvodnju,osigurati da mamac ne dođe u dodir s vodom.

Ne smije se koristiti u poljoprivredi.

Antikoagulantni rodenticidi ne smiju biti stalno izloženi. Mamce ne koristiti dulje od 35 dana bez provođenja procjene infestacije i učinkovitosti tretiranja. Ako su glodavci i nakon tog razdoblja aktivni, potrebno je utvrditi uzrok i/ili kontaktirati stručnjaka.


Pestrix žitni mamac PRO, Deklaracija
Pestrix žitni mamac PRO, Sigurnosno-tehnički list
Pestrix žitni mamac PRO, Uputa za uporabu

]]>
619
Biokemijska dezinfekcija gnoja https://www.pestrid.hr/biokemijska-dezinfekcija-gnoja https://www.pestrid.hr/biokemijska-dezinfekcija-gnoja#respond Sat, 26 Feb 2011 08:05:24 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=585

Biokemijska dezinfekcija postupak je kojim uništavamo uzročnike zaraznih bolesti u gnoju.

Izvodi se na ravnom prostoru, izoliranom od okoline i načinjenom od betona ili nabijene ilovače, širine 1,5 do 2 metra, a dužine prema količini gnoja koji treba biokemijski raskužiti.

Prvo je potrebno staviti izolacijski sloj (slama, listinac, šaš, nezaraženi gnoj, treset) debljine 10 cm, a zatim se rahlo slaže oko metar visine zaraženog gnoja. Tako složen zaraženi gnoj obložimo sa svih strana (dvije bočne i odozgo) izolacijskim materijalom (slama, listinac i drugo) u debljini 10 cm, a njega prekrijemo sa svih strana slojem zemlje debljine oko 10 cm.

Ovako "upakirani" gnoj počinje fermentirati, tj. počinju se razgrađivati organske tvari djelovanjem termofilnih mikroorganizama (proizvode temperaturu), pa se u »zapakiranom« gnoju razvija temperatura 65 do 75 ° C.

Da bi gnoj fermentirao potrebna je vlažnost od 20 do 50 %. Kod prevlažnog gnoja (svin¬jskog, odnosno kad se ne koristi nastir) treba dodati suhe slame, a kod presuhog gnoja dodaje se voda.

Mikroorganizmi propadaju još zbog antagonističkog djelovanja pojedinih skupina mikroorganizama, zatim mikrobiološkom aktivnosti dolazi do razgradnje organske tvari i nastanka međuprodukata što imaju dezinficirajuće djelovanje. Od međuprodukata takvo djelo¬vanje ima mravlja i mliječna kiselina, aldehidi, alkoholi, esteri, fenoli i drugi spojevi. Posebni učinak imaju gljivice, protozooa i bakteriofagi.

U toku biotermičke raskužbe gnoja ugibaju biljni nametnici i uzročnici bolesti, sjemenke korova i drugo.

Očekivano vrijeme trajanja opisanog postupka/procesa u cilju uništavanja mikroorganizama je 6 mjeseci.

Konačni proizvod biokemijskih procesa su crne i hladne huminske tvari, bogate dušikom sa 10 do 15% vode.

Dezinfekcija tekućeg gnoja

Utvrđeno je da se u tekućem gnoju salmonele u hladnom razdoblju zadržavaju veoma dugo (do godinu dana), a u toplom razdoblju godine do 6 mjeseci. Zbog toga tekući zaraženi gnoj treba dezinficirati.

Današnja intenzivna stočarska proizvodnja sve više koristi rešetkaste podove, bez stelje, tako da se dobiva polutekući ili tekući gnoj, koji, ako se pojavi kakva zarazna bolest, treba dezinficirati kemijskim sredstvima.

Tekući gnoj se ne može dezinficirati natrijevom lužinom (kaustičnom sodom) ili klornim preparatima, jer ti dezinficijensi onemogućuju rast bilja. Zato se za dezinfekciju upotrebljava dušično vapno.

Osoka se ne može dezinficirati superfosfatom, ni vapnenim mlijekom. Kod biotermičke raskužbe, ako je gnoj suh, može se navlažiti osokom do potrebne vlažnosti, pa se tako odmah i osoka dezinficira, tj. raskuži.

]]>
https://www.pestrid.hr/biokemijska-dezinfekcija-gnoja/feed 0 585
Veza između HACCP standarda i DDD mjera https://www.pestrid.hr/haccp-standard-i-ddd-mjere Tue, 22 Feb 2011 07:10:08 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=383

HACCP – je skup mjera koje se poduzimaju da bi proizveli zdravstveno ispravnu hranu, tj. hranu koja u sebi ne sadrži mikrobiološke, kemijske i fizičke opasnosti i koja neće prouzročiti štetu, ozljedu ili bolest prilikom pripreme ili konzumacije hrane u skladu s njenom namjenom.

Ovlašteni izvoditelji DDD mjera (koji ima odobrenje za rad Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi sukladno Zakonu) ne bave se osiguranjem zdravstvene ispravnosti prehrambenog proizvoda već uništavanjem mikroorganizama te suzbijanjem štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca.

Ovo se postiže kombinacijom preventivnih i kurativnih mjera s konačnim ciljem postizanja smanjenja, zaustavljanja rasta i razmnožavanja ili potpunog uklanjanja prisustva mikroorganizama, štetnih člankonožaca i štetnih glodavaca.

Tvrtka koja provodi DDD mjere mora imati kadar koji razumije načela HACCPa i zna primijeniti DDD mjere na način da umanji rizik za krajnjeg konzumenta.

Suvremeni postupci dezinsekcije i deratizacije trebaju biti sinergija među partnerima (naručitelj – izvoditelj) sa zajedničkim ciljem suzbijanja pojavnosti štete u obliku infestacije štetnim organizmima.

U tom cilju korisnik DDD mjera, u okvirima svojih mogućnosti, obavezan je objekt u kojem se provode DDD mjere građevinski urediti i opremiti na način koji onemogućuje ulazak i zadržavanje štetnika u prostoru i to: provedbom higijene površina i prostora, sanitacije površina i prostora, otklanjanje uvjeta za rast i razmnožavanje mikroorganizama te otklanjanje izvora hrane i zaklona koji pogoduju razmnožavanju štetnih člankonožaca i štetnih glodavaca, kao i provedbom potrebnih građevinsko – tehničkih zahvata kojima će se stvoriti nepovoljni uvjeti za njihovo ulaženje, zadržavanje i razmnožavanje u prostorima ustanove.

Kako bi uspješno provodio DDD mjere prema HACCP načelima ovlašteni izvoditelj mora:

Imati potrebno iskustvo i potrebno znanje o štetnicima, sredstvima za uništavanje, uređajima i strojevima za primjenu i tehnikama primjene,

Imati znanje o pesticidima,

Poznavati tehnološke proces u objektu u kom se mjere provode,

Prepoznati higijensko-građevinsko-tehnološne nedostatke u objektu s hranom te znati dati kvalitetne savjete u cilju ispravljana istih,

Na temelju zatečenog stanja mora znati odabrati mjere, sredstva, načine te dinamiku provedbe DDD mjera,

Poznavati važeće zakonske propise, te se trajno educirati,

Mora poznavati HACCP plan i toga se pridržavati kod provedbe DDD mjera,

Napraviti kvalitetan Plan provedbe općih DDD mjera.

Biocidni pripravci koje izvoditelj koristi radi provedbe DDD mjera u objektima s hranom moraju biti registrirani i dopušteni za primjenu u RH te posjedovati Rješenje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Izvor: Zbornik predavanja – DDD trajna edukacija, 2010.

]]>
383
Plan provedbe općih DDD mjera https://www.pestrid.hr/plan-provedbe-opcih-ddd-mjera Tue, 22 Feb 2011 06:27:01 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=406

Pri izradi „Plana“ jako je bitno poznavati vrstu sirovina, tlocrt objekta za proizvodnju, put sirovina i osoblja te vrstu opreme, tehnološki proces i osobine gotovog proizvoda.

Plan provedbe općih DDD mjera mora sadržavati:

Popis prihvatljivih biocidnih pripravaka s kojima će se obraditi površina, prostor ili objekt.

U "Planu” treba navesti vrstu biocidnog pripravka koji će se upotrijebiti (djelatna tvar i trgovački naziv sredstva).

Kada se provode DDD mjere u objektima u kojima je uveden sustav upravljanja sigurnošću hrane (HACCP) tada je Planu potrebno priložiti Sigurnosno tehnički list (STL) za biocidne pripravke kako bi korisnik imao uvid u način djelovanja biocidnih pripravaka koji će se upotrijebiti.

Detaljno razrađen prostorni raspored rada i rokove obavljanja mjera.

Pod "detaljno razrađenim prostornim rasporedom rada" podrazumijeva se opis površina, prostora i objekata (npr. objekt XY sastoji se od 4 prostorije, tj. kuhinja, kupaona, garderoba i podrum). Kako bi se izbjegao suvišan pisani opis objekta, kao jednostavniji i pregledniji "detaljno razrađeni prostorni rasporeda rada" može poslužiti tlocrt prostora s opisom (legendom) prostorija u kojem izvoditelj označava kritične točke koje je utvrdio izvidom u objektu korisnika mjere.

Propisno označene deratizacijske kutije ili hranilišta sa zatrovanim mamcima moraju biti postavljeni prema Planu i rasporedu izlaganja zatrovanih mamaca s tlocrtom objekta posebno izrađenom za svaki objekt na unaprijed određena kritična mjesta uz vođenje evidencije o shemi postavljanja i to na način da su dostupne štetnim glodavcima, a da ne smetaju u obavljanju svakodnevnih procesa u objektima pod sanitarnim nadzorom u kojima su postavljene.

Tlocrt je moguće dobiti od korisnika mjere (ako se tlocrt ne smatra poslovnom tajnom) ili ovlašteni izvoditelj sam izrađuje skicu tlocrta s istaknutom legendom prostorija.

Način obrade površina, prostora ili objekta primjenom jedne ili više mjera.

Da bi obrada površina, prostora ili objekta bila uspješna, tj. učinkovita, u pripremi za provođenje DDD mjera u objektu korisnika u ovom dijelu "Plana provedbe općih DDD mjera" treba predvidjeti i točno definirati:

ciljno mjesto (kritična točka) – definirati mjesta, površine ili prostore u objektima na kojima će se primjeniti biocidni pripravak: npr. (primjer 1.) tretira se spoj zida i poda ili zida i plafona ili ispod štednjaka u kuhinji ili (primjer 2.) tretira se cijeli prostor kuhinje na kojima su moguća staništa ili mjesta zadržavanja štetnika

postupak aplikacije – definirati tehnike primjene biocidnog pripravka

ciklus tretmana – definirati dinamiku učestalosti i ponavljanja postupaka ovisno o vrsti i stupnju infestacije štetnika; vrsti i namjeni površine, prostora ili objekta te radnom procesu u objektu; građevinsko – tehničko – higijenskom stanju u objektu; vrsti robe koju se tretira; učinkovitosti i kemijskoj stabilnosti biocidnog pripravka.

Nakon svake provedene mjere uporabom biocidnih pripravaka i/ili lovki, korisniku mjere izdaje se "Potvrda o provedenoj DDD mjeri", sukladno članku 30. stavak 3. Pravilnika – način – DDD (Obrazac br. 1 u prilogu Pravilnika – način – DDD). Kada se provodi metoda fumigacije korisniku mjere se izdaju obrasci Potvrda 6 i 7 koje su sastavni dio Pravilnika – način – DDD. Pravilnikom je propisan minimalan tekst koji mora sadržavati Potvrda.

Mjere opreza, zaštitu osoba, prostora, objekta i okoliša.

Svaka primjena biocidnih pripravaka je rizična i zahtjeva primjenu propisanih mjera opreza i zaštite kako bi se smanjio štetni učinak na izvoditelja, na neciljane vrste i da se ne ošteti ili ugrozi imovina korisnika mjere i okoliš površine, prostora ili objekta koji se tretira. Korisnik se u pisanom obliku obavještava o vremenu uklanjanja biocidnih pripravaka ili dugotrajnosti ostanka i s kojih djelova, potrebnom vremenu ekspozicije, općem ponašanju djelatnika, načinu uklanjanja biocidnih pripravaka s radnih površina (podaci iz Sigurnosno tehničkog lista i deklaracije biocidnog pripravka).

Prijedlog dodatnih mjera za izvršenje popravaka u tijeku provedbe obveznih DDD mjera (dopunska obrada ili promjena mjere).

Korisnik se u pisanom obliku obavještava koje je mjere i postupke potrebno dodatno provesti kako bi objekt bio oslobođen od štetnika.

Plan se izrađuje u 2 primjerka od kojih se jedna kopija daje korisniku, a druga se pohranjuje u arhiv provoditelja DDD mjera. Nakon svake provedbe DDD mjera i izvida podaci u Planu se ažuriraju.

Preuzeto sa stranica HUDDD-a

]]>
406
Kontrola štetočina HACCP sustavom https://www.pestrid.hr/kontrola-stetocina-haccp-sustavom https://www.pestrid.hr/kontrola-stetocina-haccp-sustavom#respond Tue, 22 Feb 2011 05:57:11 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=467

Insekti, glodavci i druge štetočine predstavljaju potencijalnu prijetnju zdravstvenoj ispravnosti namirnica (prijenos patogena), mogu izazvati štete i mehanička oštećenja hrane te je mehanički onečistiti, fecesom, dlakama…

HACCP sustav analizira cijeli postupak proizvodnje hrane koristeći slijedeća načela:

Provođenje analize opasnosti, Određivanje kritičnih kontrolnih točaka (CCP), Utvrđivanje kritičnih granica, Uspostava sustava nadzora kontrole CCP, Utvrđivanje korektivnih mjera koje se provode ako određena CCP nije pod kontrolom, Utvrđivanje postupaka provjeravanja koji potvrđuju učinkovitost HACCP-a te Dokumentirati sve postupke i zabilješke koje se odnose na ova načela i njihovu primjenu

Više o pojedinom načelu donosimo u nastavku teksta

Provođenje analize opasnosti

Analiza opasnosti i
procjena vjerojatnosti pojave opasnosti

Zdravstveno važniji štetnici koji mogu prouzročiti probleme, a opasnost njihove infestacije je vrlo velika su

Glodavci (kućni miš, smeđi štakor, crni štakor )

Opasnost u nanošenju ekonomske štete (konzumiranje, onečišćenje i oštećenje sirovina, gotovih proizvoda, ambalaže i drugih predmeta i instalacija)

Zdravstvena mogući su prirodni rezervoari i prijenosnici raznih zaraznih bolesti

Insekti

Žohari (crni, smeđi) – nisu dokazani kao biološki vektori zaraznih bolesti, ali zato predstavljaju veliku i stalnu opasnost kao mehanički vektori prijenosa zaraznih bolesti (salmonela, stafilokok, tuberkuloza, šigela, dizenterija). Nalaz žohara u svakom slučaju upućuje na loše higijensko-sanitarne uvjete objekta.

Muhe (kućna, mesara, zujara, peckavica, vinska mušica) – opasnost je u njihovom lakom prijenosu svih vrsta mikroorganizama (na dlakavo tijelo muha lako se ulove nečistoće i mikroorganizmi), najčešće uzročnika crijevnih zaraznih bolesti.

Ostali štetnici

Pored spomenutih glavnih zdravstvenih štetočina u objektu se mogu pojaviti i drugi koji izazivaju direktne ili indirektne štete. Npr. Mačke koje pored direktnih šteta izazivaju onečišćenja urinom i izmetom i mogu biti vektor nekih zaraznih bolesti kao i nosioci buha. Isto bi mogli reći i za golubove i neke druge neželjene životinje koje dospiju u objekt.

Posebnu grupu štetočina čine skladišni štetnici koji uzrokuju štete na sirovinama koje same po sebi ne predstavljaju zdravstveni problem, ali zbog ekonomskih šteta potrebno je voditi kontrolu nad njima.

Kritična mjesta

Za svaku grupu štetnika postoje zasebna kritična mjesta s obzirom na njihov način prehrane, života i biologije.

Glodavci – svi ulazi u objekt – ulaz materijala u skladište – sustav kanalizacije i oko njega

Žohari – sustav kanalizacije i oko njega – mjesta ulaza svog materijala u objekat, novih strojeva i ambalaže – svi prostori gdje ima vlage, topline i hrane

Muhe – sustav kanalizacije – svi ulazi u objekt –površine za odlaganje smeća – sve prostorije u kojima se čuva sirovina, hrana i gotovi proizvodi, pogoni za preradu

U izrađenom Planu objekta potrebno je posebnim oznakama pribilježiti kritična mjesta za svaku vrstu štetnika.

Metode kontrole kritičnih mjesta i granične vrijednosti

Kontrola prisutnosti provodi se za:

Glodavce

vizualno (viđeni glodavci, izmet, tragovi ogloda i mehaničke štete)

postavljanjem pokusnih mamaca te praćenjem njihovih ogloda

Žohare

anketom sakupljanjem podataka od zaposlenika

inspekcijom: Temeljitim pregledom prostora i traženjem ooteka, ostataka tijela ili tragova izmeta Istjerivanjem pomoću sprejeva Mamcima, postavljanjem posudica s atraktivnim mamcem. Feromonske lovke, koje su najefikasnije jer vrlo brzo i objektivno otkrivaju prisustvo svih vrsta i stadija žohara, a koriste se za utvrđivanje brojnosti populacije i za kontrolu uspješnosti provedene dezinsekcije

Muhe

vizualno anketiranjem zaposlenika

postavljanjem lovki s ljepljivim trakama ili mirisnim atraktantom

Granične vrijednosti ako je sustavom nadzora utvrđena prisutnost bilo kojeg štetnika treba se pristupiti izvođenju korektivnih mjera, dakle granična vrijednost za sve štetnike je "1".

Sustav nadzora

Na prisutnost svih štetnika, odnosno specifičnih kritičnih točaka potrebno je provoditi

internom kontrolom ovlaštenih zaposlenika svakih 7 dana, o čemu se vodi evidencija

stručnom kontrolom od strane DDD tvrtke s kojom je sklopljen ugovor svaka 3 mjeseca o čemu se također vodi evidencija

Preventivne i korekcijske mjere

Izabrati ovlaštenu tvrtku za izvođenje korektivnih mjera koja ima odgovarajuća rješenja i dozvolu za rad o provedbi DDD mjera ovisno o tome radili se o provedbi DDD-a u području javnog zdravstva, veterine ili zaštite bilja.

Sve poduzete mjere evidentiraju se na za to predviđenom obrascu

Sva primjena kemijska sredstava ("otrovi") moraju biti odobrena od Ministarstva zdravstva RH te se nalaziti na važećoj Listi otrova RH te Popisu preparata namijenjenih održavanju komunalne higijene, za dezinsekciju, dezinfekciju, deratizaciju, odstranjenje lošeg mirisa i dekontaminaciju

Kontrola izvršenih korekcijskih mjera evidentira se na obrascu: Naknadna kontrola izvršenih korekcijskih mjera

Mjere opreza i zaštite : u prilogu

Dezinfekcija

Pročitajte više o specifičnosti preventivnih i korekcijskih mjera s obzirom na vrstu štetnika

Glodavci

Žohari

Muhe

Utvrđivanje postupaka provjeravanja koji potvrđuju učinkovitost HACCP-a

Revizija HACCP sustava je temeljit, sustavan, neovisan pregled svih dijelova sustava kako bi se nepristrano utvrdilo stvarno stanje odnosno: Radi li sustav kako treba?

Dokumentirati sve postupke i zabilješke koje se odnose na ova načela i njihovu primjenu

Zapisi su bitni za reviziju HACCP plana, njegova pridržavanja te samog HACCP sustava. Oni pokazuju povijest postupaka, praćenje, odstupanje i mjere korekcije koje su se dogodile na identificiranoj kritičnoj kontrolnoj točki.

Zapisi potrebni kod kontrole štetočina:

Arhiva DDD mjera

Obrazac zahtjeva za korekcijskom mjerom (po potrebi)

Obrazac kontrola kritičnih točaka (tjedan/godina)

Obrazac kvartalnog kontrolnog izvješća

Zapisnik o korektivnim mjerama

Lista promjena

Izvođač

Sredstva

Zakonska regulativa

Izvor: Zbornik predavanja
– DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004

]]>
https://www.pestrid.hr/kontrola-stetocina-haccp-sustavom/feed 0 467
Glodavci – specifičnosti preventivnih i korektivnih mjera https://www.pestrid.hr/glodavci-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera https://www.pestrid.hr/glodavci-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera#respond Tue, 22 Feb 2011 05:45:22 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=539 Preventivne mjere

podrazumijevaju tehničke i higijenske mjere kojima se stvaraju nepovoljni uvjeti za opstanak glodavaca. U praksi se ove mjere provode pod nazivom RAT-PROOF-SISTEM, a one su:

Građevinske mjere sve one mjere koje se poduzimaju s ciljem sprječavanja ulaska, zadržavanja, hranjenja i razmnožavanja glodavaca i u njih ubrajamo

primjereno zatvaranje svih ulaznih otvora dovodnih i odvodnih instalacija (prolaz dovoljan za prolaz glodavaca je 6 mm za kućnog miša te 12 mm za štakora)

pravilno izvođenje i ugradnja vrata s metalnim obrubom

ugradnja zaštitnih mreža na prozore, odzračenja i ostale otvore

ugradnja ispravnih sifona i prepreka u kanalizacijskom sustavu, itd

Uklanjanje otpadaka – kako ih glodavci ne bi mogli koristiti za hranu. Ove mjere imaju veliku ulogu u organiziranom suzbijanju, jer smanjuju mogućnost izbora hrane, a time i izložene zatrovane meke prihvatljivim i obratno.

Režim proizvodnje i skladištenja sirovina i gotovih proizvoda

po mogućnosti unos robe organizirati bez kartonske ambalaže

po mogućnosti osigurati prostor za karantenu pristigle robe te istu detaljno pregledati, barem za one proizvođače koji ne posjeduju dokumentaciju o izvršenim mjerama nadzora nad štetnicima

zahtijevati dokumentaciju dobavljača roba o mjerama nadzora nad štetnicima

uskladištene sirovine i proizvode primjereno složiti kako bi bio moguć vizualni nadzor

Korektivne mjere

podrazumijevaju sve postupke koji se poduzimaju kada je i unatoč svim poduzetim preventivnim mjerama ipak došlo do pojave štetnih glodavaca.

Prema načinu izvođenja razlikujemo: mehaničke i kemijske metode suzbijanja glodavaca

Mehaničke metode rijetko daju dobre rezultate , ali imaju prednost pred ostalim metodama posebno u pojedinačnom suzbijanju – zbog činjenice da su bezopasne za ljude i okoliš. Ovdje ubrajamo klopke za hvatanje, ljepljive podloge, zvuk i zvučne naprave.

Kemijske metode podrazumijevaju uporabu rodenticida a najrašireniji u suzbijanju glodavaca jesu koagulanti. Sva kemijska sredstva koja se koriste u ovu svrhu moraju imati dozvolu za promet i uporabu u RH.

Kod izvođenja korektivnih mjera mora se:

Izraditi točan plan objekta te označiti mjesta i raspored izlaganja meka odnosno načiniti Plan korekcijskih mjera.

Meke postaviti isključivo u deratizacijske kutije !

Dekontaminacija ili uklanjanje mamaka izvodi se svaka 3 mjeseca prilikom redovite tromjesečne kontrole odnosno kada su meke uništene zbog prašine, vlage ili mehaničkih oštečenja.

Izvor: Zbornik predavanja
– DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.

]]>
https://www.pestrid.hr/glodavci-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera/feed 0 539
Žohari – specifičnosti preventivnih i korektivnih mjera https://www.pestrid.hr/zohari-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera https://www.pestrid.hr/zohari-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera#respond Tue, 22 Feb 2011 05:40:37 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=556

Žohare treba suzbijati u svim prostorima u kojima su nađeni, mehaničkim, biološkim i kemijskim metodama.

Željeni rezultati postižu se samo integralnim metodama suzbijanja, dakle kombinacijom svih metoda suzbijanja i načina primjene insekticida.

Izbor i vrsta formulacije insekticida kao i način aplikacije ovisan je o vrsti žohara te karakteristikama prostora koji se obrađuje.

Preventivne mjere uključuju sve raspoložive

mehaničke metode – sve preventivne mjere (uklanjanje smeća, otpada, hrane, etc.) te postavljanje feromonskih lovki (mehaničko-biološka metoda), i

biološke metode – smanjenje ili regulacija temperature (U klimatiziranim prostorima nema žohara, ali su zato uređaji za klimatizaciju idealni za razvoj žohara.)

    U kemijske metode spada primjena svih vrsta insekticida koji imaju dozvolu za promet i uporabu u području javnog zdravstva i komunalne higijene i to različitim postupcima primjene (prskanjem, zamagljivanjem, premazivanjem ili izlaganjem mamaca).

     

    Izbor insekticida, način aplikacije, broj potrebnih tretmana kao i mjere opreza u provođenju insekticidnih tretmana prepušta se ovlaštenoj tvrtki s obučenim izvoditeljima DDD mjera, a sukladno preporuci proizvođača te dozvoli za promet i uporabu insekticida u području javnog zdravstva i komunalne higijene.

    Izvor: Zbornik predavanja
    – DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/zohari-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera/feed 0 556
    Muhe – specifičnosti preventivnih i korektivnih mjera https://www.pestrid.hr/muhe-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera https://www.pestrid.hr/muhe-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera#respond Tue, 22 Feb 2011 05:36:35 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=575

    Za uspješno suzbijanje muha bitne su preventivne mjere a one su

    na svim prozorima i vratima postaviti prepreke za sprječavanje ulaza muha u objekt (mreže, trake, zračne zavjese i sl.)

    redovito i pravilno uklanjanje svih vrsta otpadaka i smeća

    postavljanje lovki s ljepljivim trakama ili mirisnim atraktantima

    Korektivne kemijske metode suzbijanja možemo podijeliti u one

    koje se vrše u zatvorenom i one koje se vrše na otvorenom prostoru s različitim vrstama insekticida i larvicida te različitim postupcima primjene (prskanje, zamagljivanje, premazivanje ili izlaganje mamaca.

    Izbor insekticida, način aplikacije, broj potrebnih tretmana kao i mjere opreza u provođenju insekticidnih tretmana prepušta se ovlaštenoj DDD tvrtki, a sukladno preporuci proizvođača te dozvoli za promet i uporabu insekticida u području javnozdravstvene i komunalne higijene.

    Dekontaminacija – sve tretirane radne površine nakon tretmana moraju se temeljito očistiti i oprati ali barem 12 sati nakon tretmana – inače se dovodi u pitanje učinak provedenih mjera. O tretiranim površinama potrebno je obavijestiti osoblje koje se brine o čistoći objekta te im dati jasne što i kako upute kako se ne bi prebrzo skinuo naneseni depozit insekticida.

    Izvor: Zbornik predavanja
    – DDD radionica, Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija u HACCP sustavu, 2004.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/muhe-specificnosti-preventivnih-i-korektivnih-mjera/feed 0 575
    Proizvodi https://www.pestrid.hr/pestrid-rodenticidi-otrov-za-glodavce https://www.pestrid.hr/pestrid-rodenticidi-otrov-za-glodavce#respond Mon, 21 Feb 2011 06:54:23 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=1118 Proizvod PESTRIX ŽITNI MAMAC PRO je djelotvoran antikoagulantni rodenticid koji djeluje na mlade i odrasle štakore i miševe, pogodan za primjenu u zatvorenom prostoru, na otvorenom/na otvorenom uokolo zgrada,kanalizaciji.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/pestrid-rodenticidi-otrov-za-glodavce/feed 0 1118
    Što moramo znati o muhama? https://www.pestrid.hr/muhe-sto-moramo-znati https://www.pestrid.hr/muhe-sto-moramo-znati#respond Thu, 17 Feb 2011 21:25:12 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=441

    Sve vrste muha dobri su letači, izrazito su mobilne a vole se zadržavati u blizini mjesta gdje su povoljni uvjeti za odlaganje jajašaca (organski materijal u raspadu – kuhinjski otpaci, smeće, gnojnice…).

    Muhe se hrane i zadržavaju na različitim organskim materijalima u raspadanju i na izmetu.

    Tijelo muha je dlakavo i na njemu se lako „ulovi“ i zadržava nečistoća te mikroorganizmi iz materijala po kojima se muhe kreću i hrane.

    Zbog iznimne mobilnosti muhe na hranu i namirnice lako mogu prenijeti razne patogene mikroorganizme – najčešće uzročnike crijevnih zaraznih bolesti.

    Ilustracije radi, prosječan broj pronađenih bakterija na tijelu muhe je 4 milijuna, a iz crijevnog trakta izolirano je 50 vrsta za čovjeka patogenih bak, te 10 vrsta crijevnih protozoa, i 10 vrsta parazitskih crva te nekoliko vrsta virusa.

    Uloga muha u prijenosu crijevnih zaraznih bolesti najviše ovisi o pravilnoj higijenskoj dispoziciji smeća i otpadaka, jer se pravilnom dispozicijom smanjuje mogućnost razvoja muha, ujedno i prijenos bolesti.

    Suzbijanje muha

    Ciljno mjesto suzbijanja muha su sve površine u blizini čovjeka na kojima se muhe odmaraju.

    U zatvorenom prostoru to su

    površine na kojima se priprema i poslužuje te čuva hrana zatim skladišta i pogoni za pripremu namirnica, kuhinje, restorani te gospodarski objekti.

    Na otvorenom prostoru tretiraju se

    površine oko mjesta za odlaganje smeća i otpad, spremnici, kamioni za prijevoz i deponiju, zatim prostor oko mjesta za reciklaciju, prostor oko tržnica te prostor u i oko mjesta na kojima borave životinje.

    Mehaničke metode suzbijanja muha su

    Redovito i pravilno uklanjanje svih vrsta otpadaka i smeća

    Higijenski ispravna dispozicija i deponiranje smeća i otpada

    Izgradnja higijenskih sabirališta (gnojnic, deponija)

    Povremeno prevrtanje i isušivanje organskog materijala u raspadu

    Postavljanje mreža na prostore u kojima se priprema i čuva hrana

    Postavljanje lovki s ljepljivim trakama ili mirisnim atraktantom

    Izbor insekticida i vrsta formulacije ovisi o prostoru koji se tretira i opremi za aplikaciju.

    Pri korištenju insekticida treba se pridržavati svih uputa proizvođača i poduzeti potrebite mjere zaštite okoliša.

    Tretman se treba ponavljati u ciklusima koji ovise o nizu čimbenika (izboru insekticida, vrsti površine, klimi, populaciji muha). U ovisnosti o istima učinak tretmana može biti vidljiv od nekoliko dana do nekoliko mjeseci.

    U urbanim naseljima tijekom ljetnih mjeseci obrada smetlarnika, kamiona za prijevoz smeća, okoliš oko tržnica i deponija zahtjeva tjednu obradu.

    U seoskim domaćinstvima tretmane treba ponavljati svakih 20 do 30 dana, uz tjednu obradu gnojnica larvicidima i prevrtanje gnoja.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/muhe-sto-moramo-znati/feed 0 441
    Insekti u drvu https://www.pestrid.hr/insekti-u-drvu https://www.pestrid.hr/insekti-u-drvu#respond Sat, 12 Feb 2011 17:46:11 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=364

    Za brojne insekte drvo je izvor hrane i mjesto koje će odabrati za svoj razvojni ciklus i stanište.

    Neki od njih mogu odabrat i nastaniti se u drvenim površinama i namještaju naših domova. Kad se to dogodi odrasli insekti prvo će na drvenoj površini položiti svoja jajašca iz kojih će se razviti ličinke – a upravo one učinit će najveću štetu.

    Zašto? Kako bi se hranile hranjivim sastojcima iz drveta ličinke buše „rovove“, obično ispunjene crvotočinom i izmetom, oštećujući drvo na način da smanjuju njegovu čvrstoću i tvrdoću.

    Ličinke se u drvu mogu zadržati različito dugo ovisno o porodici insekata kojoj pripadaju. Odrastajući one će se sve više približavati površini te na koncu progristi svoj put izvan drva. No to nije kraj vašim mukama jer – kako bi nastavile životni ciklus – u drvu su već ostave nova jajašca.

    Kod nas najviše štete na drvenim građevinama, građevinskom drvu, drvenim podnim oblogama, stubištima, drvenim nosivim konstrukcijama i namještaju izazivaju ličinke insekata iz obitelji strizibuba (Cerabycidae), kuckara oklopljenih glava (Anobidae) i parketara (Lyctidae).

    Kako bi spriječili nastanjenje ovih insekata i propadanje drvene građe i namještaja najbolje je preventivno djelovati na zdravo drvo premazima koji sadrže insekticide.

    Što možemo učiniti kad ustanovimo infestaciju?

    Samo uništavanje dugotrajan je i skup postupak.

    Zaraženo drvo obrađujemo raznim kemijskim sredstvima i to na način da insekticid ubrizgavamo u izletne otvore insekata ili u rupice koje sami bušimo.

    Na tržištu se može pronaći više sredstava za zaštitu drva i uništavanje insekata koje možete primijeniti sami. Prije uporabe preporučujemo da pažljivo pročitate i pridržavate se uputa o uporabi – većina insekticida štetna je i otrovna za čovjeka.

    Efikasnija metoda je zaplinjavanje (fumigacija) koju ipak morate prepustite stručnim i za ovaj posao osposobljenim izvođačima.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/insekti-u-drvu/feed 0 364
    Što su pesticidi? https://www.pestrid.hr/sto-su-pesticidi https://www.pestrid.hr/sto-su-pesticidi#respond Fri, 11 Feb 2011 10:31:48 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=336

    Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla koji su namijenjeni zaštiti ekonomski značajnih biljaka i životinja od korova, bolesti, štetnih insekata, grinja i drugih štetnih organizama. Pod štetnošću se podrazumijeva ekonomska šteta ljudskoj poljoprivredi i industriji – smanjenje prinosa ili količine i kvaliteta proizvedene hrane.

    Štetnost nije biološka, niti ekološka osobina organizama. Svako korištenje pesticida sa sobom nosi negativne posljedice na ekosustav u kome se primjenjuje i okolne ekosisteme. Smanjenje upotrebe pesticida je jedan od temelja održive poljoprivrede i ideja održivog razvoja.

    Pesticide po namjeni dijelimo na:

    Akaricide – sredstva za suzbijanje štetnih grinja

    Algicide – sredstva za suzbijanje algi

    Avicide – sredstva za suzbijanje ptica

    Baktericide – sredstva za suzbijanje bakterija

    Fungicide – sredstva za suzbijanje gljiva

    Herbicide – sredstva za suzbijanje korova

    Insekticide – sredstva za suzbijanje štetnih insekata

    Limacide – sredstva za suzbijanje puževa

    Nematocide – sredstva za suzbijanje štetnih nematoda

    Okvašivače – sredstva za poboljšanje kvašljivosti i ljepljivosti

    Rodenticide – sredstva za suzbijanje štetnih glodara

    Repelente – sredstava za odbijanje divljači

    Regulatore rasta – sredstva za regulaciju rasta biljaka

    Kako rukovati pesticidima?

    Imajući u vidu da su pesticidi sredstva čijom nepravilnom primjenom lako dolazi do štetnih posljedica po čovjeka i po njegovu okolinu potrebno je znati kako se njima pravilno rukuje.

    Prije svake upotrebe potrebno je biti pravilno zaštićen, odnosno nositi zaštitno odijelo, zaštitne rukavice i zaštitne naočale.

    Sredstva pripremati u za to posebno namijenjenoj prostoriji, zaštićenoj od propuha naročito kada su u pitanju praškasti preparati.

    Ukoliko je potrebno miješati sredstvo, upotrebljavaju se posude koje se koriste samo za pesticide.

    Nakon upotrebe svu aparaturu (prskalice i posude) treba dobro oprati.

    Tekst preuzet s Wikipedie

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/sto-su-pesticidi/feed 0 336
    Kako utjecati na smanjenje brojnosti komaraca? https://www.pestrid.hr/kako-utjecati-na-smanjenje-brojnosti-komaraca https://www.pestrid.hr/kako-utjecati-na-smanjenje-brojnosti-komaraca#respond Thu, 10 Feb 2011 10:30:52 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=320

    Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata, a pogodni uvjeti za njihov razvoj posvuda su oko nas – blizina Kopačkog rita, Drava, Dunav i njihovi pritoci, velike površine odvodnih kanala …

    Brojni su uvjeti na koje bez pomoći i intervencije stručnih službi ne možemo utjecali ali ima i onih koje nepažnjom stvaramo sami i pogodujemo brojnosti populacije. Najdjelotvorniji način borbe protiv komaraca pronaći je i ukloniti mjesta na kojima se legu i razvijaju.

    Što možemo učiniti?

    ukloniti nakupljenu vodu oko kuće: isprazniti ili čvrsto (hermetički) zatvoriti različite spremnike za vodu; redovito prazniti vodu (svaki 3 dan) iz starih autoguma, plitica lonaca za cvijeće i drugih otvorenih posuda svih vrsta koje mogu zadržavati vodu, ili ih ukloniti

    držati oluke krovova čistima i prohodnima

    održavati septičke jame, držati ih hermetički zatvorene; u septičku jamu naliti tanki sloj mineralnog, parafinskog ili bijelog ulja (ekološki prihvatljivo ulje koje se može nabaviti u svakoj poljoprivrednoj ljekarni) koje će se razliti po površni i stvoriti tanki film koji onemogućava ličinkama disanje na površni vode

    Kako se zaštititi od komaraca?

    Ovi mali dvokrilni i dugonogi insekti prenosnici su bolesti. Na sreću u našoj regiji oni narušavaju mir i zdravlje u širem smislu – ometajući nas pri svakodnevnim aktivnostima, pri boravku u prirodi i rekreaciji.

    zaštititi prozore i vrata mrežama protiv kukaca

    kada je to nužno koristiti sredstava koja odbijaju komarce – repelenata i držati se uputa za njihovo korištenje

    pri boravku na području gdje je populacija komaraca visoka (močvarno ili vlažno područje, vlažno šumsko područje i sl. ) nositi dugu odjeću svijetlih boja

    Otjerajte komarce biljem!

    Kad govorimo o prirodnim sredstvima za odbijanje komaraca kroz povijest se pokazalo da su neke biljke izvrsno prirodno sredstvo za odbijanje komaraca, kao što su:

    ružmarin, lavanda, Tulbaghia violacea, metvulja, Kadife Ageratum, citronela, geranium i mačja metvica.

    U jesen i proljeće kad planirate uređenje svojih vrtova i okućnica razmislite o sadnji neke od ovih biljaka koje će biti više od samog ukrasa u vrtu.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/kako-utjecati-na-smanjenje-brojnosti-komaraca/feed 0 320
    Biljni preparati protiv insekata https://www.pestrid.hr/biljni-preparati-protiv-insekata https://www.pestrid.hr/biljni-preparati-protiv-insekata#respond Tue, 08 Feb 2011 12:37:55 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=195

    Komarci, krpelji, buhe, ose i drugi insekti ne podnose miris nekih vrsla biljaka pa ih izbjegavaju.

    Protiv uboda i za zaštitu od raznih vrsta štetnika mogu pomoći eterična ulja iz biljaka bergamot (Citrus bergamia), čajevac (Matelenca altemifolia), bosiljak (Ocimum basilicum), limun (Citrus limonium), geranij (Pelargonium odorantissimum), lavanda (Lavandula officinalis) i eukaliptus (Eucalvptus globalus).

    Eterična ulja tih biljaka koriste se tako da se 10 – 15 kapi pomiješa sa žličicom ulja od masline, badema ili suncokreta te se tom smjesom prije izlaska u prirodu namazu otkriveni dijelovi tijela. Osim zaštite od insekata, smjesa tijelu daje i ugodan miris.

    Ako je došlo do uboda insekata, otečeno mjesto dobro je istrljati zgnječenim listom širokolisnog trpuca (bokvica) ili lišćem peršina, a ako se dogodi ubod ose ili pčele od lišća ovih biljaka potrebno je staviti oblog i držati ga na ubodu oko jedan sat.

    U cilju zaštite stambenih prostorija od muha, osa i drugih insekata dobro je u cvjetne lonce posaditi nekoliko biljaka pelina ili, još bolje, rajčice koja će osim pružanja zaštite od letećih štetnika dekorativno osvježiti prostor, a i dati'plodove za prehranu.

    Izvor: Agroglas 245

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/biljni-preparati-protiv-insekata/feed 0 195
    Kako se riješiti buha u kući https://www.pestrid.hr/problem-s-buhama https://www.pestrid.hr/problem-s-buhama#respond Wed, 14 Jul 2010 19:31:22 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=41

    Izvor svih buha u stambenom prostoru "ležišta" su kućnih ljubimaca (pasa, mačaka pa čak i ptica) koje ih donose ih izvana, a pogotovo ljeti kad se buhe množe. Razlog tomu je što se buhe sele s domaćina na mjesto gdje ljubimci borave, ali i na sagove te tapecirani namještaj i krevete. Kako se buhe hrane sišući krv te u koliko im "prirodni" domaćin nije na dohvatu ruke buhe će prijeći na čovjeka i nahraniti se njegovom krvlju.

    Što možete poduzeti ako u stanu ili kući imate buhe?

    Obavezno tretirajte kućnog ljubimca protiv buha i vršite svakodnevnu provjeru i higijenu ležišta (košare, jastuci…) što podrazumijeva redovito čišćenje, usisavanje i provjetravanje prostora. Nadalje je potrebno dobro usisati cijeli stambeni prostor s posebnim naglaskom na tepihe i tapecirani namještaj a vrećicu nakon usisavanja odmah baciti (iznijeti van iz stambenog prostora). Sljedeći korak tretiranje je prostor s nekim od insekticida u obliku spreja ili praška. Insekticidi u obliku spreja dobri su za tretiranje namještaja (ne ostavljaju mrlje), a u obliku praška za kutove, tepihe, prostor iza ukrasnih lajsni i slično. Nužno je tretirati i prostor ispod tepiha. Preparat treba ostaviti da djeluje najmanje jedan sat ili više (obavezno uz otvorene prozore), potom je potrebno sve još jednom usisati (ne zaboravite baciti vrećicu), a podove prebrisati vlažnom krpom. Bilo bi dobro cijeli postupak ponoviti još dva puta u razmaku od 7 dana.

    Znate li koje su najčešće vrste buha kod nas?

    Kućna ili obična buha – karakterizira je spljošteno tijelo obraslo dlakom. Napada čovjeka i domaće životinje.

    Pasja buha – napada pse, mačke, čovjeka, štakore i miševe. Domaćin je i vektor pasje trakavice.

    Kokošja buha – napada kokoši.

    Štakorska buha – napada štakora i čovjeka. Prijenosnik je uzročnika kuge sa štakora na štakora ili sa štakora na čovjeka, također prenosi i jednu vrstu trakavice.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/problem-s-buhama/feed 0 41
    Žohari-nametljivci kojih se teško riješiti https://www.pestrid.hr/zohari-kako-ih-se-rijesiti https://www.pestrid.hr/zohari-kako-ih-se-rijesiti#respond Wed, 14 Jul 2010 19:28:33 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=38

    Žohari su pravi mali nametljivci kojih se teško riješiti kad nam se jednom usele u stanove i kuće…

    Žohare u naše domove najčešće donesemo sa sobom pri selidbi prijenosom oplođene ženke kao i raznom robom iz trgovine posebice kartonskom ambalažom, knjigama, odjećom iz praonice rublja, putem ventilacijskih cijevi, kanalizacijom unutar zgrade….

    Leglo žohara na nekom je mračnom, vlažnim i toplim mjestu u vašem domu. Najčešće je to kuhinja ali i otvori odvodnih cijevi, razni kućanski aparati i bijela tehnika.

    Što možete učiniti u borbi s žoharima?

    Kad jedne većeri užasnuto ustanovite kako imate neželjene podstanare prvo što morate učiniti je otkriti leglo žohara i uništiti ga primjenom insekticida. Sljedeće na redu je čišćenje kuhinje odnosno ostave i svih prostorija gdje čuvate i skladištite hranu. Namirnice i kruh držite u plastičnoj ili staklenoj ambalaži koja se može dobro zatvoriti i obavezno se rješavajte ostataka hrane. Redovito perite i odmaščujte kuhinjske elemente, posebice površinu između elemenata i zida, kao i između štednjaka i zida te pod ispod elemenata. U koliko živite u zgradi velika je vjerojatnost da problem s žoharima nije samo vaš, već da ga dijelite s većim brojem susjeda, pa čak i onima iz susjednih zgrada odnosno sa svima onima s kojima vas povezuju cjevovodi, odvodi otpadnih voda i razne instalacijske cijevi.

    Naš savjet je raspitajte se kod susjeda te u koliko je problem s žoharima širih razmjera djelujte zajedno, jer individualni tretman neće imati nikakav učinak. U koliko ovdje niste dobili odgovor na traženo pitanje za savjet vam na raspolaganju stoji naša stručna služba.

    Znate li ?

    omiljena hrana žoharima su šećer, škrob, meso, kruh ali i svježa i suha krvi

    žohari vole nagrizati knjige, papir, dlaku i kožu

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/zohari-kako-ih-se-rijesiti/feed 0 38
    Može li se čovjek suprotstaviti mravu? https://www.pestrid.hr/problemi-s-mravima https://www.pestrid.hr/problemi-s-mravima#respond Wed, 14 Jul 2010 19:25:32 +0000 http://www.pestrid.hr/?p=35

    Mravi dolaze u različitim oblicima i veličinama ali kad vam se pojave u domu zapravo vas najmanje zanima o kojem se tipu mrava radi. Mravi su problem mnogima pa se ljudi domišljavaju različitim načinima kako ih se riješiti i vratiti ih u prirodu kamo pripadaju.

    Zašto mravi uopće dolaze u naše domove?

    Zato što je naš dom idealno mjesto za pronalaženje hrane, a posebno naša kuhinja.

    Dakle, prva stvar koju treba učiniti kada otkrijete da imate mrave temeljito je čišćenje, a pravo mjesto za početak čišćenja upravo je kuhinja jer i najmanja količina hrane, kao što je mrvica kruha, pozivnica je mravima da uđu u vašu kuću.

    U naše domove mravi obično ulaze kroz sitne pukotine i otvore stoga treba otkriti odakle dolaze i zatvoriti ta mjesta (za ovo vam vrlo dobro može poslužiti silikon).

    Znate li da se mravi u zgradama i stanovima zadržavaju…

    u dvostrukim podovima i stropovima

    oko raznih cjevovoda (vodovod, plinske cijevi i sl.)

    u elektrostanicama

    u raspuknutim zidovima

    pukotinama vrata i prozora

    da mravi prenose neke uzročnike bolesti kao što su: Salmonella spp. i Clostridium spp.

    Za savjet kako se uspješno riješiti mrava iz vaših domova obratite se našem stručnom timu.

    ]]>
    https://www.pestrid.hr/problemi-s-mravima/feed 0 35